Англиски на француски превод

Јазикот на француски јазик е романтичен јазик и е трет најчесто говорен јазик во Европската унија. Тој е втор јазик што најмногу се зборува во Канада (по англиски јазик) и е еден од официјалните јазици на Канада. Во САД., French is the fourth most-widely spoken language in the country.

 

Генерално, за повеќе од 275 милиони луѓе низ целиот свет, и тоа е петти најчесто говорен јазик. It’s the second most-popular second-language in the world.

 

Најмногу се зборува во областите во светот каде што некогаш контролираше Франција (и каде што владата во моментов контролира), како што е Француска Полинезија, некои карипски острови, и француска Индокина (сега Виетнам, Лаос, и Камбоџа).

 

Најчестите дијалекти на францускиот јазик вклучуваат:

 

 • Акадијски француски
 • African French
 • Француски беглијански
 • Француски канадски
 • Креол од Луизијана
 • Француски Квебек
 • Швајцарски француски

 

Бидејќи и Либан некогаш бил под француска власт, јазикот сè уште се користи во земјата; уште, the government strictly controls when Arabic is used and when French can be used.

Англиски на француски превод

Да се ​​преведе англиски на француски јазик е многу потешко отколку да се преведат шпански на француски или англиски на германски јазик. Ова е затоа што францускиот е романтичен јазик, додека англискиот е германски јазик.

 

Францускиот јазик изговара многу букви и комбинации на букви сосема поинаку од англискиот јазик. There are also many different French accents.

 

Обидувајќи се да научите француски преку Интернет? Потребни се брзи преводи за патувања, училиште, или бизнис? Препорачуваме да користите софтвер за машинско преведување што има алатка за француски превод и лесно може да преведува текст на говор, како што е апликацијата MyLanguage, достапно на Google Play за Android или продавница за јаболка за iOS.

 

Софтвер, како што е Google Translate или апликацијата за учење јазик на Microsoft, не нуди иста прецизност на англиски превод како платените апликации.

Француски преведувачи

Англиски-француски преведувачи и услуги за превод не наплатуваат колку другите преведувачи на јазик, бидејќи полесно се доаѓа до преведувачи на француски и англиски јазик отколку на други јазични преведувачи. Сепак, трошоците сè уште можат да бидат значителни ако се обидувате да преведувате подолги текстови, затоа препорачуваме внесување на текстот во софтверска програма или апликација за превод на јазик.

 

Проверете ја нашата алатка за онлајн превод што може да ви помогне да научите основни зборови и фрази, како здраво на други јазици.

Повеќе онлајн превод

Во Вокре, веруваме дека не треба да ангажирате скап преведувач за едноставно комуницирање со некого. Нашата апликација за автоматски превод може да преведува писмена и усна комуникација.

 

Ние нудиме повеќе онлајн превод на следниве јазици:

 

 • Албански
 • Арапски
 • Ерменски
 • Баскиски
 • Белоруски
 • Бенгалски
 • Бугарски
 • Каталонски
 • Кинески
 • Хрватски
 • Чешки
 • Есперанто
 • Естонски
 • Филипински
 • Фински
 • Француски
 • Грчки
 • Гуџарати
 • Хаити
 • Хебрејски
 • Хинди
 • Исландски
 • Италијански
 • Јапонски
 • Корејски
 • Македонски
 • Малајски
 • Непалски
 • Норвешки
 • Полски
 • Португалски
 • Романски
 • Руски
 • Шпански
 • Свахили
 • Шведски
 • Телугу
 • Тајландски
 • Турски
 • Виетнамски
 • Јидиш

Заеднички француски фрази

Учење француски јазик (особено како мајчин јазик на англиски јазик) е малку застрашувачки. За разлика од германските јазици, Француски црта од латински, исто како и повеќето романтични јазици. за среќа, не треба да ги научите сите зборови и фрази пред да се упатите кон нација која зборува француски јазик. Дури и ако не знаете да кажете здраво на други јазици, овие вообичаени француски фрази барем ќе ве одведат низ вратата на вашиот омилен француски ресторан.

 

Заеднички француски поздрав

Честитки се најчесто најкористените фрази кога патувајќи во Франција. Повеќето патници тврдат дека откако ќе поздрават некого, тие често се враќаат назад на своите мајчини јазици (сè додека говорникот на француски јазик го знае речениот јазик).

 

Ако вашиот мајчин јазик е англиски и одите кон поголем град во кој нашироко се зборува француски, there’s a good chance you’ll be able to bypass French altogether — as long as you approach the French speaker with French greetings.

 

Здраво на француски јазик

Некои заеднички честитки вклучуваат:

Добар ден: Bonjour

Здраво: Salut

Здраво: Coucou

Здраво: Allô

 

Во зависност од тоа колку добро ја познавате личноста, може да се ракувате или да му понудите бакнеж на секој од неговите образи.

 

Француски пријатности

Пријателите во земјите со француски јазик се многу поважни отколку во земјите каде што се зборуваат германски јазици. Треба да ја признаете другата личност на позитивен начин - без оглед на вашата врска.

 

Еден пример за тоа кога Американците го сфаќаат ова погрешно е кога влегуваат во деловна активност. Во државите, we always assume ‘the customer is always right’ and ‘it’s the salesperson’s job to greet me.’

 

Во многу земји во кои се зборува француски јазик, тоа е polубезен не само да се поздрави со продавачот кога влегувате во деловна активност - но исто така треба да прашате, "Како си?" исто така. Влегувањето во продавница и купувањето без признавање на сопственикот се смета за крајно грубо.

 

Здраво, како си?: Bonjour, comment allez-vous?

 

Како е мајка ти?: Comment va ta mère?

 

Ти благодарам многу: Merci beaucoup

 

Нема на што: Je vous en prie

 

Во прилог на прашањето како некој работи, дури може да прашате како е семејството на таа личност тој ден, исто така.

 

Заеднички француски фрази за патување

Еден од нашите најдобри совети за учење нов јазик? Прво одете со најчестите фрази. Кога станува збор за патување, исто така, ќе сакате да имате неколку зборови во вашиот арсенал за да ве одведе од место до место - и да знаете што да кажете во хотел или Airbnb. Овие француски фрази за патување ќе ви помогнат да влезете внатре, околу и назад од која било земја што зборува француски.

 

Транспорт

Потешко е да се заобиколиш земја во која зборува француски јазик, кога немаш вистински вокабулар за да те одведе таму каде што сакаш да одиш. Frenchе сакате да ги запаметите овие француски зборови ако планирате да патувате без преведувач.

 

Воз: Train

Рамнина: Avion

Аеродром: Aéroport

Автомобил: Voiture

Од: Camionette

Автобус: Autobus

Брод: Bateau

Ферибот: Ferry

Такси: Taxi (лесен, нели?)

Бензинска пумпа: Station-essence

Железничка станица: Gare

Подземна железница: Métro

 

Сместување

Овие денови, повеќето хотели ангажираат персонал кој зборува англиски. Англискиот јазик стана универзален јазик на патување, so you can probably check in to your hotel without any problems.

 

Но, ако престојувате во домашна куќа или во Airbnb, ќе сакате да забележите неколку од овие вокап зборови - или да преземете А. апликација за преведувач што може лесно да го преведе текстот во говор, како што е апликацијата Vocre, достапно на Google Play за Android или продавница за јаболка за iOS.

Француски фрази за сместување

Здраво, имам резервација: Bonjour, j’ai un réservation.

 

Би сакал просторија за непушачи: Je voudrais une chambre non-fumeur.

 

Кое време е одјавување?: A quelle heure dois-je libérer la chambre?

 

Вокабулар за сместување во Франција

Куфер: Valise

Кревет: Lit, couche, bâti

Тоалетна хартија: Papier toilette

Туш: Douche

Топла вода: D’eau chaude

 

Јадење во ресторан

за среќа, повеќето чекачи во целина, Градовите на француски јазик разбираат англиски. Но, повторно, се смета за добро однесување да се обидете да зборувате француски со вашиот келнер пред да го фрлите во крпа и да не ставите стандард на англиски јазик.

 

Табела за еден, те молам: Bonjour, une table pour une, s’il vous plaît.

Ми треба мени те молам: La carte, s’il vous plaît?

Вода, те молам: Une carafe d’eau, s’il vous plaît?

Тоалет: Toilettes or WC

 

Француски фигури на говорот

Исто како и со секој јазик, Францускиот јазик има свои ликови на говор. Може да биде крајно збунувачки (и донекаде комично) да се обиде да сфати што зборуваат луѓето!

 

Имаме очи поголеми од стомачни: Nous avions les yeux plus gros que le ventre.

 

Билетот ме чинеше рака: ce billet m’a coûté un bras.

(На англиски, велиме ‘рака и нога,’, Но тоа е само рака на француски јазик!)

 

Да се ​​раскине со (или фрлени): Se faire larguer.

 

Формални Vs. Неформални француски фрази

На француски јазик, it’s common to use slightly different words and phrases when you’re speaking to a stranger than you would when speaking to your best friend.

 

Зборот за „ти“ на француски јазик е „tu ’ако зборуваш со некој што го познаваш. Ако зборувате со некој што сакате да му покажете почит или странец, вие би го користеле формалниот збор за ... вие,’Што е‘ vous. ’

 

Поаѓајќи кон Франција во последен момент? Проверете ја нашата листа на најдобри апликации за патувања за патување во последен момент! Упатена кон други дестинации? Откријте како да кажете заеднички кинески фрази или вообичаени шпански фрази.

 
  Земете Vocre сега!