Përkthimi në gjuhën spanjolle

Gjuha spanjolle flitet nga miliona njerëz në të gjithë botën. Gjeni se si të gjeni përkthimin në gjuhën spanjolle për biznesin, shkollë, ose udhëtime.

Duke kërkuar për përkthim në gjuhën spanjolle ose një përkthyes që flet spanjisht? Nëse jeni duke u përpjekur të mësoni fraza anglisht biznesi ose nevoja përkthimi i arsimit, ju kemi mbuluar.

 

Spanjishtja është një gjuhë romance (familja gjuhësore që rrjedh nga latinishtja vulgare). Languageshtë gjuha e katërt më e zakonshme në botë dhe flitet në katër kontinente. Spanjishtja është gjuha zyrtare ose gjuha kombëtare e një dajaku 21 vendet, përfshirë:

 

 • Argjentina
 • Bolivi
 • Kili
 • Kolumbia
 • Kosta Rika
 • Kubë
 • Republika Domenikane
 • Ekuador
 • Guinea Ekuatoriale
 • Shpëtimtari
 • Guatemalë
 • Hondurasi
 • Meksika
 • Nikaragua
 • Panama
 • Paraguai
 • Peruja
 • Porto Riko
 • Spanja
 • Uruguaj
 • Venezuela

 

437 milion njerëz flasin spanjisht si gjuhë amtare, dhe ka më shumë se 522 milion spanjollë gjithsej në të gjithë botën. Shtetet e Bashkuara janë shtëpia e tyre 41 milion njerëz që flasin spanjisht si gjuhë e parë gjithashtu 12 milion folës dygjuhësh.

 

Në 2004, disa zona të Sh.B.A.. ishin shtëpia e xhepave të përqendruar të spanjishtfolësve, përfshirë:

 

 • Hialeah, FL
 • Laredo, TX
 • Brownsville, TX
 • Lindja L.A., AJO
 • Santa Ana, AJO
 • Hapi, TX
 • Miami, FL
 • Mali, AJO

 

Zonat më të përqendruara të spanjishtfolësve në të gjithë botën përfshijnë Veriun, Qendrore, dhe Amerikën e Jugut.

Historia e Gjuhës Spanjolle

Spanjishtja e ka origjinën në Gadishullin Iberik (vendndodhjen aktuale të Spanjës dhe Portugalisë moderne).

 

Vjen nga latinishtja vulgare, specifikisht lloji i Latinishtes Vulgare që flitet në rajonin e Castile të Spanjës. Kjo gjuhë përfundimisht u përzie me arabishten maure dhe u shndërrua në versionin e gjuhës që dëgjojmë më së shpeshti sot. Ndryshime të tjera të Spanjishtes erdhën nga Andalusia (dhe Spanjishtja Andaluziane flitet ende në pjesët jugore të vendit).

 

Ndërsa Spanjollët eksploruan dhe pushtuan zona të tjera të botës, gjuha vazhdoi të transformohej (prandaj spanjishtja e Amerikës Latine ndryshon nga Spanjishtja Evropiane). Për shembull, Argjentinasit dhe Uruguajanët flasin dialektin Rioplatense (e cila e ka origjinën nga Spanjishtja Castiliane). Kjo dialekt përdor përemrin e juaja në vend të ti.

Përkthimi nga gjuha angleze në spanjisht

Përkthimi i anglishtes në spanjisht nuk është aq i lehtë sa përkthimi i anglishtes në gjermanisht (ose një gjuhë tjetër gjermanike). Ende, kërcimi nga anglishtja në spanjisht nuk është aq i vështirë sa kërcimi nga anglishtja në një gjuhë me një alfabet tjetër, si mandarina.

 

Meqenëse Spanjisht flitet kaq gjerësisht në Amerikat, shumica e banorëve të zonës janë mësuar të dëgjojnë fjalë të zakonshme. Spanglish (një variant i spanjishtes dhe anglishtes) përdoret gjithashtu më shpesh në Meksikë, Karaibe, dhe Sh.B.A..

 

Shtatë dialektet më të zakonshme të Spanjisht përfshijnë:

 

 • Ande-Paqësor (Andean Venezuela, Kolumbia, Ekuador, Peruja, dhe Bolivia Perëndimore)
 • Karaibe (Kubë, Karaibe Kolumbi, Karaibe Meksikë, Republika Domenikane, Bregu i Gjirit Meksikë, Porto Riko, Panama, dhe Venezuela)
 • Amerikan Qendror
 • Kilian (Kili dhe Cuyo)
 • Meksikan
 • Meksikan i ri
 • Rioplatense (Argjentina, Bolivia Lindore, Paraguai, dhe Uruguai)

 

Nëse po planifikoni të përktheni anglisht në spanjisht, do të duhet të dini me cilën dialekt keni të bëni.

 

Struktura e fjalisë spanjolle gjithashtu ndryshon nga anglishtja. Ndryshe nga anglishtja, struktura e fjalisë spanjolle dikton që mbiemrat të ndjekin emrat - jo e kundërta.

 

Ka mbi 150,000 Fjalët spanjolle në fjalor, megjithatë shumë nga këto fjalë janë të ngjashme me ato angleze.

 

Përpjekja për të mësuar spanjisht në internet? Nevojë për aplikacioni për përkthimin më të mirë të gjuhës për udhëtime, shkollë, ose biznesi? Ne rekomandojmë përdorimin e softuerit të përkthimit makinerik që ka një mjet përkthimi në Spanjisht dhe mund të përkthejë lehtësisht tekstin në të folur, siç është aplikacioni Vocre, në dispozicion në Google Play për Android ose Dyqani i Apple për iOS.

 

Program kompjuterik siç është Google Përkthe ose aplikacioni i mësimit të gjuhës të Microsoft nuk ofron të njëjtën saktësi të përkthimit në anglisht si aplikacionet me pagesë.

Përkthyes që flasin spanjisht

Krahasuar me përkthyesit e gjuhëve të tjera, Përkthyesit që flasin anglisht në spanjisht dhe shërbimet e përkthimit shpesh nuk paguajnë aq shumë. Ndërsa disa përkthyes të gjuhës mund të paguajnë gati $100 nje ore, ka shumë përkthyes që flasin spanjisht që vetëm paguajnë rreth e rrotull $25 nje ore.

 

Pse ndryshimi në kosto? Ka shumë aplikacione, programeve, dhe mjetet që automatizojnë përkthimin anglisht / spanjisht për ju - që do të thotë që ju mund të merrni një përkthim të saktë pa punësuar një njeri që t'ju ndjekë dhe të përkthejë tekstin dhe audion.

 

Edhe nëse jeni duke u përpjekur të përktheni tekste më të gjata, një program ose aplikacion softuer për përkthimin gjuhësor është një zgjidhje e shkëlqyeshme me kosto efektive.

 

Shikoni mjetin tonë të përkthimit në internet që mund t'ju ndihmojë të mësoni fjalë dhe fraza themelore, të tilla si pershendetje ne gjuhe te tjera.

Aplikacione Vs Pa pagesë për Përkthimin Spanjisht

Ka shumë aplikacione falas të disponueshme për përkthimin në gjuhën spanjolle. Në fakt, Aplikacioni Vocre's MyLanguage është vetëm një nga ato aplikacione falas.

 

Dallimi më i madh midis aplikacioneve të paguara dhe atyre falas? Karakteristikat.

 

Shumica e aplikacioneve falas ofrojnë përkthim të tekstit bazë në gjuhën spanjolle, ndërsa aplikacionet dhe azhurnimet me pagesë ofrojnë përkthim me zë, hyrja e zërit, dhe dalja e zërit. Këto karakteristika ju lejojnë të flisni direkt në një aplikacion dhe të merrni dalje audio në kohë reale. Disa aplikacione ju lejojnë të futni tekst në ndërfaqen dhe të merrni dalje audio dhe anasjelltas.

Këshilla për përkthimin në gjuhën spanjolle

Nëse jeni duke u përpjekur të mësoni spanjisht për biznes, Udhëtim, ose edukimi, ju mund të dëshironi të përfitoni nga disa këshilla për të mësuar një gjuhë të re shpejt. Shikoni disa Filma spanjollë në Netflix të filloni të përdorni fjalorin tuaj në veprim, ose përdorni një aplikacion për përkthimin e gjuhës për të gozhduar shqiptimin tuaj.

Më shumë Përkthim Online

Në Vocre, ne besojmë se nuk duhet të punësosh një përkthyes të kushtueshëm që flet spanjisht për të komunikuar thjesht me dikë. Aplikacioni ynë i automatizuar i përkthimit mund të përkthejë komunikimin me shkrim dhe me gojë.

 

Ne ofrojmë më shumë përkthime në internet në gjuhët vijuese:

 

 • Afrikanisht
 • Shqiptare
 • Amarike
 • Arabisht
 • Azerbajxhanas
 • Baskisht
 • Bengalisht
 • Boshnjak
 • Kamboxhiane
 • Cebuano
 • Kineze
 • Çeke
 • Daneze
 • Holandez
 • Esperanto
 • Estonez
 • Frëngjisht
 • Guxharatisht
 • Hindisht
 • Islandez
 • Kanada
 • Khmer
 • Koreane
 • Kurde
 • Kirgize
 • Tuberkulozi
 • Lituaneze
 • Luksemburgase
 • Maqedonas
 • Malajzisht
 • Malajalameze
 • Maratisht
 • Nepalisht
 • Pushto
 • Polake
 • Portugez
 • Punxhabi
 • Rumune
 • Serbe
 • Suedisht
 • Tamilisht
 • Tajlandez

Merrni Vocre Tani!