Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme

Dëshironi të mësoni se si të thoni Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme? Lexo më tej për të mësuar se si ta thuash këtë frazë të zakonshme të festës në disa nga gjuhët më të zakonshme të folura në vendet ku festohen Krishtlindjet.

Zbuloni se si të thoni Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme. Ose, nëse marrësi i urimit tuaj nuk feston asnjë festë dhjetori, ju mund të gjeni se si të thoni përshëndetje në gjuhë të tjera në vend.

 

Krishtlindjet festohen në mbarë botën.

 

Ajo festohet kryesisht nga të krishterët, por kjo festë ka edhe një motër laike që festohet edhe nga ata që nuk e festojnë lindjen e Jezusit.

 

Pavarësisht se ku jeni në botë (ose çfarë gjuhe flisni), mund të thuash, "Gëzuar Krishtlindjet, gëzuar festat, gëzuar Hanukkah, ose i lumtur Kwanzaa.

Ku festohen Krishtlindjet?

Krishtlindjet festohen vërtet në të gjithë botën - megjithatë, festa mund të mos duket e njëjtë në vende të ndryshme.

 

160 vendet festojnë Krishtlindjet. Amerikanët festojnë Krishtlindjet në dhjetor 25 (ashtu si qytetarët e vendeve të tjera), Kisha Apostolike armene feston Krishtlindjet në janar 6, Krishtlindjet kopte dhe Krishtlindjet ortodokse janë në janar 7.

 

Krishtlindjet nuk festohen në vendet e mëposhtme:

 

Afganistani, Algjeria, Azerbajxhan, Bahrein, Butani, Kamboxhia, Kinë (përveç Hong Kongut dhe Makaos), Komoret, Irani, Izraeli, Japonia, Kuvajti, Laosi, Libia, Maldivet, Mauritania, Mongolia, Maroku, Korea e Veriut, Omani, Katar, Republika Sahrawi, Arabia Saudite, Somali, Tajvani (republika e Kines), Taxhikistani, Tajlandë, Tunizia, Turqia, Turkmenistani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Uzbekistani, Vietnami, dhe Jemenit.

 

Sigurisht, gjithmonë ka përjashtime. Shumë të huaj në vendet e mësipërme festojnë ende Krishtlindjet, por festa nuk është një festë zyrtare e njohur nga qeveria.

 

Krishtlindjet festohen në Japoni - jo në të vërtetë si një festë fetare, por si një festë laike - e mbushur me shkëmbime dhuratash dhe pemë Krishtlindjesh.

Përshëndetje gjithëpërfshirëse për pushime

Ka shumë raste kur thuhet, “Gëzuar Krishtlindjet,” mund të mos jetë e përshtatshme. Në vende të ndryshme (sidomos ato ku shumica e banorëve festojnë Krishtlindjet), të supozosh se të gjithë festojnë është fyese.

 

Edhe pse shumë që festojnë Krishtlindjet e bëjnë këtë në mënyrë laike (dhe nuk janë të krishterë), Të supozosh se të gjithë e festojnë festën nuk është mënyra më e mirë për t'i uruar të gjithëve një festë të lumtur.

 

Nëse dëshironi të jeni gjithëpërfshirës, mund të thuash gjithmonë, “Gëzuar festat!”Ose, ju mund t'i uroni dikujt një përshëndetje të gëzueshme të përshtatur për festimet dhe traditat e tyre.

 

Ndërsa Kwanzaa dhe Hannukah nuk duhet të konsiderohen kurrë Krishtlindje "afro-amerikane" ose "hebreje". (këto festa kanë kuptimet e tyre kulturore dhe fetare, të ndarë nga Krishtlindjet; ende, ndodh që të ndodhin edhe në muajin dhjetor), nëse është një nga tetë ditët e Hannukah ose shtatë ditët e Kwanzaa dhe marrësi i përshëndetjes suaj feston, është plotësisht e përshtatshme t'i urosh dikujt një Hannukay të lumtur ose Kwanzaa të lumtur.

 

Vetëm sigurohuni që të dini se personi feston festën në urimin tuaj. Mos supozoni se çdo afrikano-amerikan feston Kwanzaa, dhe mos supozoni se të gjithë nga Isreali ose me prejardhje hebreje festojnë Hannukah.

 

Kur keni dyshime, thjesht i uroj dikujt një festë të lumtur, ose përdorni një frazë të zakonshme në një gjuhë tjetër dhe harroni fare sezonin e festave në urimin tuaj.

 

Dëshironi të mësoni se si të thoni dua të thoni Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme që nuk janë të listuara më poshtë - ose urime festash përveç Gëzuar Krishtlindjet?

 

Shkarkoni aplikacionin e përkthimit të Vocre. Aplikacioni ynë përdor zë në tekst dhe mund të përdoret me ose pa qasje në internet. Thjesht shkarkoni fjalorin dixhital dhe mësoni se si të thoni fraza të zakonshme, fjalët, dhe fjali në gjuhë të tjera.

 

Vokër është në dispozicion në Apple Store për iOS dhe Google Play Store për Android.

Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme

Gati për të mësuar se si të thoni Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme? Mësoni si të thoni Gëzuar Krishtlindjet në spanjisht, Frëngjisht, Italiane, Kineze, dhe gjuhë të tjera të përbashkëta.

Gëzuar Krishtlindjet në spanjisht

Shumica e folësve anglezë dinë të thonë Gëzuar Krishtlindjet në spanjisht - ndoshta falë këngës popullore të festave, "Gëzuar Krishtlindjet."

 

Në spanjisht, Feliz do të thotë i lumtur dhe Navidad do të thotë Krishtlindje. Është një përkthim thjesht një për një nga spanjishtja në anglisht dhe a Fraza e zakonshme spanjolle.

 

Krishtlindjet festohen gjerësisht në të gjithë Amerikën Latine, duke përfshirë Meksikën (me shume se 70% e meksikanëve janë katolikë), Amerika Qendrore, dhe Amerikën e Jugut. Spanja gjithashtu pret shumë festime të Krishtlindjeve, duke përfshirë Epifaninë në janar 6.

 

Gëzuar Krishtlindjet në frëngjisht

Nëse doni të thoni Gëzuar Krishtlindjet në frëngjisht, thjesht do të thoshit, "Gëzuar Krishtlindjet." Ndryshe nga spanjishtja, ky nuk është një përkthim fjalë për fjalë nga frëngjishtja në anglisht.

 

Joyeux do të thotë gëzim dhe Noël do të thotë noel. Kuptimi latin i Natalis (nga e cila rrjedh Noël), do të thotë ditëlindje. Kështu që, Joyeux Noël thjesht do të thotë ditëlindje e gëzueshme, ndërsa Krishtlindjet festojnë lindjen e Krishtit.

Gëzuar Krishtlindjet në italisht

Nëse doni të thoni Gëzuar Krishtlindjet në italisht, do të thoshit ju, "Gëzuar Krishtlindjet." Gëzuar do të thotë mirë dhe Krishtlindje, ngjashëm me Noël në frëngjisht, rrjedh nga fjala latine Natalis.

 

Ekspertët thonë se Krishtlindjet e para u festuan në Itali në Romë. Kështu që, nëse po i festoni Krishtlindjet në këtë vend të ndershëm, ju po i bëni homazh historisë së festës!

Gëzuar Krishtlindjet në japonisht

Ne tashmë e dimë se shumë japonezë festojnë një version laik të Krishtlindjeve (ngjashëm me atë se si festojnë amerikanët). Nëse jeni në Japoni gjatë Krishtlindjeve, mund të thuash, "Merī kurisumasu." Merī do të thotë Gëzuar dhe kurisumasu do të thotë Krishtlindje.

Gëzuar Krishtlindjet në armenisht

Varësisht nëse i përkisni kishës apostolike armene (një nga fetë më të vjetra të krishtera) ose jo, ju mund të festoni Krishtlindjet në dhjetor 25 ose janar 6.

 

Nëse doni të thoni Gëzuar Krishtlindjet në Armenisht, do të thoshit ju, "Shnorhavor Amanor yev Surb Tznund." Kjo përkthehet në urime për lindjen e shenjtë.

Gëzuar Krishtlindjet në gjermanisht

Një vend tjetër që njihet për festimet e tij ekstravagante të Krishtlindjeve është Gjermania. Mijëra njerëz dynden në këtë vend për të vizituar tregjet e tij të çuditshme të Krishtlindjeve për dhurata të një lloji, këndimi i këngëve, dhe pije të nxehta alkoolike.

 

Nëse doni të thoni Gëzuar Krishtlindjet në gjermanisht, do të thoshit ju, "Gëzuar Krishtlindjet." Frohe do të thotë gëzuar dhe Weihnachten do të thotë Krishtlindje - një tjetër përkthim fjalë për fjalë!

Gëzuar Krishtlindjet në Havai

Shtetet e Bashkuara. është kaq e larmishme, ka kuptim që mund t'ju duhet të mësoni se si të thoni Gëzuar Krishtlindjet në gjuhë të ndryshme nëse dëshironi t'i uroni fqinjëve tuaj një festë të gëzuar.

 

Një nga shtetet ku mund të dëshironi t'i uroni dikujt Gëzuar Krishtlindjet në një gjuhë tjetër është Hawaii. Më pak se 0.1% e popullsisë Havajane flet Havajane, por kjo përshëndetje është mjaft e njohur në të gjithë ishullin - si dhe në pjesën tjetër të SHBA.

 

Nëse doni të thoni Gëzuar Krishtlindjet në Havai, do të thoshit, "Gëzuar Krishtlindjet."

Merrni Vocre Tani!