Филмови на шпански јазик на Нетфликс

Барате забавен начин да научите нов јазик? Барате забавен начин да научите нов јазик? Барате забавен начин да научите нов јазик -- Барате забавен начин да научите нов јазик!

Гледајќи Филмови и ТВ-емисии на шпански јазик на Нетфликс е една од најдобри начини да го научите јазикот - и малку за културата. Секако, можете само да ги вклучите титлите и да ги гледате омилените филмови и ТВ-емисии на англиски јазик, но едноставно не е исто како да гледате оние што овозможуваат сјај на јазикот.

 

Комедија Специјални шпански јазик на Нетфликс

Нетфликс заработи специјална игра за стенд-ап комедија (претходно доминираа Комедија Централ и ХБО). Овие претстави се одличен начин за учење вообичаени шпански фрази. Покрај специјалните комедии во кои се омилени стрипови на англиски јазик, исто така можете да ги најдете специјалните специјалисти за комичари на шпански јазик:

 

  • Jani Dueñas
  • Малена Пичот
  • Алекс Фернандез
  • Многу повеќе!

 

Драмски филмови на шпански јазик на Нетфликс

Latin America really knows how to do drama! From Isabel Allende to Guillermo del Toro, many of the world’s most dramatic stories have been told in Spanish. Learn how to use basic Spanish phrases, how to say hello in other languages, and more.

 

The Son

Овој психолошки трилер се чувствува малку како “Rosemary’s Baby” без целиот ѓаволски дел. И тоа го карактеризира сопругот како преплашен / параноичен родител - а не мајката.

 

Откако Лоренцо има бебе, тој почнува да мисли дека неговата сопруга се обидува да го задржи бебето од него. Тешко е да се каже кој е лошото момче во овој гаден филм. Вклучете ги фразите во апликациите за превод за да одговорите на ова горливо вековно прашање: дали е прецизен Google Translate?

 

Roma

Ако не сте чуле за тоа “Roma,” можеме само да претпоставиме дека не поседувате телевизор. Или, сметка на Нетфликс.

 

Изненадувачкиот избувлив филм на 2018 се одвива во Колонија Рома во Мексико Сити. Тоа е малку измислена сметка за настаните што се случиле во текот на едно лето во 1970-тите во домаќинството на режисерот. Покрај ценењето на прекрасната кинематографија, исто така, ќе научите малку за историјата на Мексико во овој филм.

 

Барате забавен начин да научите нов јазик

Барате забавен начин да научите нов јазик.

 

Soltera Codiciada (Како да го надминете раскинувањето)

Во “Soltera Codiciada,” млад професионалец во маркетингот е фрлен од нејзиното момче на далечина. Да го преболам раскинувањето, таа започнува блог. Таа исто така поминува со мала помош од нејзините пријатели. Оваа симпатична комедија е лек за скоро секое лошо раскинување - или лош ден, навистина.

 

Toc Toc

Што се случува кога летот на терапевтот е одложен, и неговите пациенти треба да седат едни со други во просторија без надзор? Оваа мрачна комедија ги истакнува чудаците на група луѓе и ги извртува наоколу на себе.

 

In Family I Trust

Латинска Америка знае како да направи кршење на срцето. Во оваа мрачна комедија, една жена открива дека нејзиниот вереник ја изневерува со локална славна личност. Таа се упати дома за да се справи со кршењето на срцето и загубата - и само може да заврши во loveубов со локална жариште.

 

Детски филмови на шпански јазик

Зошто да не ги охрабрувате вашите деца да учат шпански јазик заедно со возрасните? Децата се одлични во изборот на нови зборови и фрази. Всушност, толку побрзо ќе можете да ги натерате вашите деца да учат нов јазик, Барате забавен начин да научите нов јазик.

 

Добрата вест за цртаните филмови за деца е дека можете да го промените аудиото на нив на шпански и веројатно нема ни да забележите дека устите не се движат заедно со ликовите. Сепак, овие три цртани филмови се случуваат во земјите од Латинска Америка, така е како да се практично направени за гледање на шпански јазик.

 

Coco

Збег Дизни филм на 2017 беше “Coco!” Додека повеќето Американци го гледаа на англиски јазик, постои верзија на шпански јазик. Бидејќи филмот се одвива во Вера Круз, Мексико, препорачуваме да го гледате на јазикот што се зборува во тој регион на Мексико - шпански.

 

Las Leyendas

Ако само ја погодиш „играј“ откако ќе побараш “Las Leyendas,” ќе завршите да ја гледате претставата за цртани филмови за деца на англиски јазик. Сепак, тоа е познато мексиканско ТВ-шоу, затоа препорачуваме да се префрлате на шпански за да дознаете сè за едно тинејџерско име по име Leo San Juan, кои можат да комуницираат со духови.

 

Ferdinand

“Ferdinand” не е толку познат како “Coco,” но дефинитивно има иста количина на срце. Титуларен лик е бик кој сака од својот живот да се бори со бикови. Барате забавен начин да научите нов јазик.

 

Најдобри ТВ серии на шпански јазик на Нетфликс

Овие денови, тешко е да се направи разлика помеѓу ТВ и филмовите. Повеќето ТВ-емисии се само 10-часовни филмови. Ако сакате да се потопите во ТВ-емисии на шпански јазик, ги препорачуваме овие четири.

 

  • “La Casa de Flores,” драма за семејните тајни
  • “Made in Mexico,” реално ТВ-шоу за богатите жители на градот Мексико
  • “High Seas,” криминалистичка приказна во стилот на филм-ноар што се одвива на брод на океанот
  • “Narcos,” познатата измислена приказна за Пабло Ескобар, колумбиски нарко бос

 

Земете Vocre сега!