8 Gjërat që do t'ju duhet të udhëtoni në Evropë: Një udhëzues udhëtar

Planifikimi i një udhëtimi në Evropë? Rezervimi i fluturimeve dhe hoteleve është vetëm një pjesë e procesit. The most important – and arguably the trickiest – part is packing. Ndërsa zakonisht është më mirë të paketosh dritë, ka disa gjëra pa të cilat nuk mund të largohesh nga shtëpia.

how to pack for a trip to Europe

1. Dokumentet Thelbësore të Udhëtimit

Për të udhëtuar në Evropë, do t'ju duhen të gjitha dokumentet tuaja thelbësore të udhëtimit, si:

  • Pasaporta ose viza juaj
  • Informacione fluturimi
  • Leja Ndërkombëtare e Drejtimit të Automjetit (nëse planifikoni të merrni me qira një makinë)
  • Konfirmimi i qirasë së makinës
  • Konfirmimet e hotelit

Ashtë një ide e mirë të keni kopje rezervë të dokumenteve tuaja (dixhital ose fizik) vetëm në rast se i humbni origjinalet. Nëse nuk doni të shqetësoheni për humbjen e kopjeve rezervë fizike, ju mund të skanoni dokumentet tuaja dhe t'i dërgoni me email ato për qasje të lehtë kudo, kurdo.

2. Aplikacioni i përkthimit

aplikacioni i përkthimit për udhëtime

Megjithëse anglishtja flitet gjerësisht në shumë qytete kryesore në të gjithë Evropën, është e dobishme të kesh një aplikacion përkthimi në dorë për të folur me vendasit ose kur udhëton në vende jashtë shtegut të rrahur.

Vokër (në dispozicion për iPhone dhe Android pajisjet) e bën të lehtë komunikimin me njerëzit që nuk flasin gjuhën tuaj amtare. Thjesht flisni në smartphone-in tuaj, dhe Vocre do të përkthehet menjëherë në gjuhën tuaj të zgjedhur (marr nga 59 gjuhë të ndryshme).

Me një aplikacion si Vocre në dorë, nuk duhet të ndiheni të frikësuar për udhëtimet në zona ku mund të mos gjeni anglishtfolës. Kjo gjithashtu ju lejon të keni biseda kuptimplota me vendasit për t'u zhytur me të vërtetë në kulturën lokale. Në fund të ditës, kjo është ajo që ka të bëjë me udhëtimet, nuk është ajo? Takimi me njerëz të rinj dhe mësimi për përvojat e tyre të jetës. Vocre ju ndihmon të bëni pikërisht këtë.

3. Para në dorë

Kartat e kreditit pranohen përgjithësisht në të gjithë Evropën, sidomos në qytete. Sidoqoftë, ju kurrë nuk e dini se ku dhe kur mund të keni nevojë për para, prandaj sigurohuni që të keni disa në çdo kohë.

Mënyra më e thjeshtë për të marrë para është të përdorni një ATM ndërsa jeni jashtë vendit. Tërhiqni para sipas nevojës çdo disa ditë. Ju përsëri mund të përdorni kartën tuaj të kreditit nëse dëshironi, por kini kujdes për çdo tarifë këmbimi valutor ose tarifë transaksioni të huaj që mund të pësoni.

4. Përshtatësi i prizës së udhëtimit

adapter udhëtimi pluginNë një moment gjatë udhëtimit tuaj, do t'ju duhet të rimbushni smartphone-in tuaj. Do t'ju duhet një përshtatës priza udhëtimi nëse po udhëtoni nga një vend jashtë Evropës.

Adaptorët gjithçka në një janë një mundësi e shkëlqyeshme (vende të ndryshme evropiane përdorin priza të ndryshme), dhe shumë prej tyre gjithashtu kanë porta USB për ta bërë edhe më të lehtë karikimin e telefonit.

Nëse keni nevojë të lidheni ndonjë pajisje gjatë udhëtimit në Evropë, mos u largoni nga shtëpia pa adaptorin tuaj të prizës. Amazon ka shumë të shkëlqyera komplete adaptori udhëtimi.

5. Këpucë të rehatshme për ecje

Nëse vërtet dëshironi të përjetoni Evropën, do të duhet të bësh shumë të ecjes. Pothuajse të gjitha qytetet evropiane mund të ecin. Do të kaloni shumicën e ditëve tuaja në trotuare dhe kalldrëm të fortë. Sigurohuni që të keni gati një palë (ose dy) e këpucëve të rehatshme në këmbë.

Atlete me rrëshqitje janë të shkëlqyera për ndonjë gjë interesante. Nëse koha është e përshtatshme, sandalet do t’i mbajnë këmbët tuaja komode dhe të freskëta. Lërini këpucët tuaja atletike në shtëpi (nëse nuk po ecni në shëtitje) dhe rrinë në një atlete themelore të rehatshme.

6. Plani Ndërkombëtar i Telefonit

Ndërsa udhëtonte nëpër Evropë, do të vazhdoni të qëndroni të lidhur. Nëse është për të thirrur hotelin për të bërë një pyetje apo për të kontrolluar me një të dashur në shtëpi, të kesh shërbim qelizor ndërsa je jashtë mund të jetë tepër i përshtatshëm (dhe e nevojshme).

Nëse telefoni juaj mund të përdoret jashtë vendit, konsideroni të përdorni një plan telefonik ndërkombëtar ndërsa jeni larg.

Shumica e transportuesve kryesorë kanë plane speciale ndërkombëtare ose udhëtimi që do t'ju lejojnë të qëndroni të lidhur pa mbledhur tarifa. Nëse kalimi në njërën nga këto plane nuk është një opsion, prisni të mbështeteni shumë në Wi-Fi ndërsa jeni larg për të dërguar mesazhe ose për të mbajtur kontakte.

7. Filtrimi i shishes së ujit

filtrimi i shishes së ujit për udhëtimeShumica e destinacioneve evropiane kanë ujë të shkëlqyeshëm që është krejtësisht i sigurt për t’u pirë, por nëse preferoni ta luani të sigurt, një shishe uji filtrues është një mundësi e shkëlqyeshme. Paketimi i një shishe uji filtrues do t'ju ndihmojë të shmangni shishet plastike të ujit dhe të siguroni që të keni gjithmonë ujë të pijshëm të pastër në dorë.

Shumë shishe uji filtrues do të heqin E. coli, Salmonella dhe papastërti të tjera që mund t'ju bëjnë të sëmureni. Edhe pse ndoshta nuk do të shqetësoheni për pirjen e ujit të rubinetit, është akoma i përshtatshëm dhe i dobishëm për ta mbajtur shishen tuaj të ujit. Shumë qytete evropiane kanë burime të pijshëm ku mund të rimbushni shishen tuaj dhe të kurseni para në proces. Këtu është Shishe uji filtruese Brita ju mund të merrni në Target.

8. Aplikacione të dobishme

Para se të dilni nga aventura juaj evropiane, gjeni kohë për të shkarkuar ndonjë aplikacion të dobishëm që mund t'ju nevojitet, të tilla si:

Ti mundet shkarkoni këto sapo të mbërrini, por në të gjithë ngazëllimin e udhëtimit përpara, ju mund të harroni diçka që mund t'ju duhet më vonë. Nëse i keni tashmë të gjitha aplikacionet që do t'ju duhen gjatë udhëtimit tuaj, ju mund të kaloni më shumë kohë duke shijuar udhëtimin tuaj dhe më pak kohë të ngjitur në një ekran.

Këto janë vetëm tetë nga shumë gjërat e domosdoshme që do të dëshironi të merrni në udhëtimin tuaj në Evropë. Sigurisht, bazat - rrobat e rehatshme, tualetin, etj. - duhet të jetë në listën tuaj. Por përpiquni të mos e teproni. Sa më pak bagazhe të keni, aq më lehtë do të jetë të bredhësh dhe të shijosh të gjitha ato që Evropa ofron.

Merrni Vocre Tani!