7 Things You'll Need to Travel to Spain: A Traveler's Guide

Spain is one of the world’s top tourist destinations, with over 79 million tourists visiting the country in the first eleven months of 2019. If traveling to Spain is on your bucket list, there are a few things that you’ll need to enjoy your stay, from a leading translation app to the right electric adapters.

duke udhëtuar për në Spanjë

1. Përshtatësi i energjisë

pako adaptori të energjisë në SpanjëPikat elektrike në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera janë të ndryshme sesa ato në Spanjë. Kur lidhni artikujt tuaj, do të futeni në një prizë që prodhon 230V në 50 Hz. Prongjet janë gjithashtu të tipit C ose F.

Udhëtarët do të dëshirojnë të kërkojnë një përshtatës energjie që do t'i lejojë ata të përdorin elektronikën e tyre përkatëse në Spanjë.

Në 230V, shumë nga elektronika e tensionit të ulët do pushim nëse do të ishin në gjendje të futeshin në këto dyqane. Konverteri që zgjidhni duhet të ndryshojë gjithashtu frekuencën në mënyrë që të përdorni elektronikën tuaj në mënyrë të sigurt.

Shikoni etiketat tuaja elektronike për të parë se çfarë kërkohet. Nëse etiketa juaj thotë 100-240V dhe 50 / 60Hz, mund të përdoret kudo në botë.

2. Dokumentet e Udhëtimit

Në varësi të vendit ku jetoni, mund të keni nevojë ose jo për një vizë kur vizitoni Spanjën. Meqenëse Spanja është pjesë e BE-së, të gjithë vizitorët nga Evropa mund të vijnë e të shkojnë lirshëm. Vizitorët e Shteteve të Bashkuara janë pjesë e Marrëveshjes së Shengenit që u lejon atyre të qëndrojnë në vend deri në 90 ditë pa vizë.

Ju duhet të sillni një pasaportë, patentë shoferi dhe çdo dokumentacion i kafshëve shtëpiake (nëse keni sjellë kafshën tuaj së bashku). Nëse në BE, do t'ju duhet një pasaportë për kafshë shtëpiake dhe duhet të keni një mikroçip ose tatuazh qartë të dukshëm për kafshët shtëpiake. Certifikatat shëndetësore, leje importi, dokumentet e vaksinës dhe dokumente të tjera janë të nevojshme për anëtarët jo-anëtarë të BE-së.

3. Shkarkoni Vocre Translator + App

aplikacioni i përkthimit për udhëtime

Dëshironi të bëni miq të përjetshëm, porositni ushqim ose bisedoni me vendasit? Hardshtë e vështirë ta bësh këtë nëse nuk e ke zotëruar spanjishten. Kur udhëtoni për në Spanjë, duke e ditur disa frazat mund të ndihmojnë. Por nëse nuk keni shumë përvojë me të folurit, do të zbuloni se nuk mund të mbani biseda të nivelit të lartë.

Vocre është një aplikacion përkthimi që thyen barrierat gjuhësore me të cilat do të përballeni në Spanjë.

Si përkthyes i gjuhës, të gjithë ju duhet të bëni është të "goditur rekord," thuaj cfare do, dhe Vocre e përkthen atë në tekst. Ju mund ta pranoni tekstin duke anuar telefonin, dhe fjalimi i Vocre do të thotë atë që dëshironi për ty.

Fastshtë e shpejtë dhe e lehtë për tu përkthyer nga shumë gjuhë në Spanjisht.

Kur nuk ka pengesa gjuhësore, ju mund të përshëndesni një taksi, flisni me një mikpritës të Airbnb ose kaloni më lehtë qytetin. Theshtë mënyra perfekte për të përjetuar me të vërtetë gjithçka që Spanja ofron.

Shkarkoni aplikacionin celular për përkthimin në Android ose iOS falas.

4. Para në dorë

Spanja ka një sistem të fortë të kartave të kreditit dhe pranon pothuajse të gjitha kartat e kreditit, por ka disa përjashtime. Taksitë, për shembull, janë një hit apo miss, me disa që pranojnë karta krediti dhe të tjerët nuk i pranojnë ato.

Karta gjithashtu duhet të paraqitet me të njëjtin emër në pasaportën tuaj. Michael nuk mund të shkurtohet në Majk, dhe anasjelltas.

Rekomandohet të mbani ca para për ngjarjen e rrallë që nuk mund të përdorni një kartë krediti ose kartë debiti. Spanja përdor euron, dhe mënyra më e lehtë për të shkëmbyer monedhën tuaj është duke përdorur një kartë debiti në një ATM. Bankat, hotelet dhe agjencitë e udhëtimit shpesh do të kenë mënyra të thjeshta për ju për të shkëmbyer monedhën tuaj.

5. Atlete të rehatshme në këmbë

Spanja është e bukur, me plazhe, vendet historike dhe shumë natyrë për të parë. Shumë njerëz vizitojnë me veshjen e tyre më të mirë për një natë jashtë në qytet, dhe ndërsa kjo është një ide e mirë, mos harroni të sillni këpucët tuaja të rehatshme për të ecur, gjithashtu.

Atje jane shëtitje të bukura të gjitha në të gjithë vendin, përfshirë në:

  • Katalonia, ku shtigjet malore shkëmbore dhe ligatinat janë të shumta
  • Pyrenees Spanjolle, ku mund të ecni nëpër Parkun Kombëtar Monte Perdido
  • Alicante, ku bishtajat e bukura të bajames dhe agrumeve janë të bollshme

Dhe kur shëtisni nëpër qendrat e qytetit dhe qytetit, do t'ju duhet një palë këpucë të rehatshme nëse nuk mbështeteni shumë në shërbimet e taksive për të lëvizur.

6. Peshqir udhëtimi dhe ngarkesë

Turistët dhe vendasit dynden në plazhet e bukura të Spanjës. Vendpushimet pikojnë këto zona, dhe do të gjeni gjithashtu një sërë klubesh nate dhe dyqanesh për të shfletuar. Plazhet e bukura janë në të gjithë vendin, por do të gjeni përfshirjen më të frekuentuar:

  • Plazhi Rodas - një nga më të bukurit, shpesh renditet si më i miri, plazh me plazhe të bukura me rërë të bardhë dhe ujë blu
  • Plazhi Ses Illetes, e vendosur në Formentera, i cili është një mjedis më i qetë pa jetën e partisë në Ibiza
  • Plazhi La Concha, e vendosur në San Sebastian, ofron një pamje të bukur të qytetit dhe një atmosferë partie me bare dhe klube nate aty pranë

Një peshqir dhe ngarkesë udhëtimi ju lejon të bëni "hop plazhi". Ju do të gjeni se shumica e plazheve të njohura kanë pajisje të nivelit të lartë minus disa që janë në qytete më të vogla ku njerëzit shkojnë për t'i shpëtuar turmave.

7. Portofoli i qafës

portofolin e qafës së udhëtarit

Spanja, si shumë vende në Evropë, ka një problem me xhepat. Vendasit do të dallojnë një turist dhe do të vjedhin kuletat e tyre dhe çdo gjë ata kanë brenda tyre. Një mënyrë për ta shmangur këtë është të vishni një portofol qafe që e mbani nën këmishë.

Mbani këtu të gjithë artikujt tuaj të rëndësishëm, përfshirë kartat e debitit, pasaportë dhe para të gatshme. Mbajtja nën këmishë gjithashtu ju mban më të sigurt.

Spanja ofron diçka për të gjithë, nga peizazhet e bukura tek ushqimi i mirë, çmime të volitshme dhe një histori të pasur. Nëse sillni disa artikuj nga lista jonë e mësipërme, udhëtimi për në Spanjë do të jetë edhe me mire – nëse është e mundur.

Merrni Vocre Tani!