8 Работи што ќе треба да ги патувате во Европа: Водич за патници

Планирање патување во Европа? Резервирање летови и хотели е само еден дел од процесот. The most important – and arguably the trickiest – part is packing. Иако обично е подобро да се спакува светлината, има некои работи без кои не можете да излезете од дома.

how to pack for a trip to Europe

1. Суштински патни документи

Да патувам во Европа, ќе ви бидат потребни сите ваши основни патни исправи, допаѓа:

  • Вашиот пасош или виза
  • Информации за летот
  • Меѓународна дозвола за возење (ако планирате да изнајмите автомобил)
  • Потврда за изнајмување на автомобил
  • Потврди на хотелот

Добра идеја е да имате резервна копија на вашите документи (дигитални или физички) само во случај да ги изгубите оригиналите. Ако не сакате да се грижите за губење на физички бекап копии, можете да ги скенирате вашите документи и да ги испратите по е-пошта до себе за лесен пристап насекаде, во секое време.

2. Апликација за превод

апликација за превод за патување

Иако англискиот јазик се зборува многу во поголемите градови низ цела Европа, корисно е да имате апликација за превод при рака за да разговарате со локалното население или кога патувате на места надвор од тепачката патека.

Vocre (достапно за Ајфони и Андроид уреди) ја олеснува комуникацијата со луѓе кои не го зборуваат вашиот мајчин јазик. Само зборувајте во вашиот паметен телефон, и Vocre веднаш ќе преведе на вашиот избран јазик (изберете од 59 различни јазици).

Со апликација како Vocre при рака, не мора да се чувствувате заплашени за патување во области каде што можеби нема да најдете англиски јазик. Исто така, ви овозможува да имате значајни разговори со локалното население за вистински да се потопите во локалната култура. На крајот на денот, тоа е значењето на патувањето, нели? Запознавање нови луѓе и запознавање со нивните животни искуства. Vocre ви помага да го направите токму тоа.

3. Готовина

Кредитните картички се општо прифатени низ цела Европа, особено во градовите. Сепак, никогаш не знаете каде и кога можеби ќе ви требаат готовина, затоа, проверете дали имате постојано на себе.

Наједноставниот начин да добиете готовина е да користите банкомат додека сте во странство. Повлечете пари колку што е потребно на секои неколку дена. Сè уште можете да ја користите вашата кредитна картичка ако сакате, но бидете внимателни со какви било такси за размена на валути или провизии за странски трансакции што може да ги направите.

4. Адаптер за приклучок за патување

патнички адаптер за приклучоциВо одреден момент за време на вашето патување, ќе треба да го наполните вашиот паметен телефон. Needе ви треба адаптер за приклучок за патување ако патувате од земја надвор од Европа.

Адаптерите „сè во едно“ се одлична опција (различни европски земји користат различни приклучоци), и многу од нив имаат и USB порти за да го направат полнењето на телефонот уште полесно.

Ако треба да се вклучите било кој уреди додека патувате во Европа, не излегувајте од дома без вашиот адаптер за приклучок. Амазон има многу одлично пакети за адаптер за патување.

5. Удобни чевли за пешачење

Ако навистина сакате да ја искусите Европа, ќе треба да направите многу на одење. Буквално сите европски градови се проодни. Поголемиот дел од деновите ќе ги поминувате на тврди тротоари и калдрми. Осигурете се дека спакувате пар (или две) на удобни чевли за пешачење.

Лизганите патики се одлични за разгледување. Ако времето е соодветно, сандалите ќе ги одржат вашите нозе пријатни и ладни. Оставете ги атлетските обувки дома (освен ако не пешачите) и држете се до основната удобна патика.

6. Меѓународен план за телефон

Додека патував низ Европа, сепак ќе сакате да останете поврзани. Дали е да се јавите во хотелот за да поставите прашање или да се пријавите со некој близок дома, да имате мобилен сервис додека сте во странство може да биде неверојатно погодно (и потребно).

Ако вашиот телефон може да се користи во странство, размислете да користите меѓународен план за телефон додека сте далеку.

Повеќето големи превозници имаат специјални меѓународни или патни планови што ќе ви овозможат да останете поврзани без да наплаќате такси. Ако префрлањето на еден од овие планови не е опција, очекувајте да се потпреме многу на Wi-Fi додека сте далеку за да испраќате пораки или да бидете во контакт.

7. Филтрирање шише со вода

филтрирање шише со вода за патувањеПовеќето европски дестинации имаат одлична вода што е совршено безбедна за пиење, но ако повеќе сакаш да играш на сигурно, шише за филтрирање вода е одлична опција. Пакувањето филтрирано шише со вода ќе ви помогне да избегнете пластични шишиња со вода и да се осигурате дека секогаш имате при рака чиста вода за пиење.

Многу филтрирање шишиња со вода ќе отстранат Е.. коли, Салмонела и други нечистотии кои можат да ве разболат. Иако веројатно нема да се грижите за пиење вода од чешма, сè уште е погодно и практично да го носите околу сопственото шише со вода. Многу европски градови имаат фонтани за пиење каде што можете да го наполните вашето шише и да заштедите пари во текот на тој процес. Еве го Шише со вода за филтрирање Brita може да се подигне на целта.

8. Корисни апликации

Пред да излезете на европската авантура, одвојте време да преземете корисни апликации што можеби ви требаат, како:

Ти може преземете ги овие откако ќе пристигнете, но во целата возбуда на патувањето што претстои, можеби подоцна ќе заборавите нешто што можеби ќе ви треба. Ако веќе ги имате сите апликации што ви требаат за време на вашето патување, можете да поминете повеќе време уживајќи во вашето патување и помалку време залепено на екранот.

Ова се само осум од многуте најважни работи што сакате да ги преземете на вашето патување во Европа. Секако, основите - удобна облека, тоалети, итн. - треба да биде на вашата листа. Но, обидете се да не претерувате. Колку помалку багаж имате, полесно ќе биде да се шета и да ужива во сето она што Европа го нуди.

Земете Vocre сега!