7 Работи што ќе ви требаат за да патувате во Шпанија: Водич за патници

Шпанија е една од најдобрите туристички дестинации во светот, со над 79 милиони туристи ја посетија земјата во првите единаесет месеци од 2019. Ако патувате во Шпанија е на вашата листа, има неколку работи што ќе ви требаат за да уживате во вашиот престој, од водечка апликација за превод до вистинските електрични адаптери.

патување во Шпанија

1. Адаптер за напојување

комплет за адаптер за напојување во ШпанијаЕлектричните приклучоци во САД и другите земји се различни отколку оние во Шпанија. Кога ќе ги вклучите вашите ставки, ќе се вклучите во штекер што произведува 230V на 50 Hz. Бандажите се исто така тип C или F.

Патниците ќе сакаат да бараат адаптер за напојување што ќе им овозможи да ја користат соодветната електроника во Шпанија.

На 230V, многу електронски пониски напони ќе пауза доколку беа во можност да бидат вклучени во овие приклучоци. Конверторот што го избравте исто така треба да ја смени фреквенцијата за да можете безбедно да ја користите вашата електроника.

Погледнете ги вашите електронски етикети за да видите што е потребно. Ако вашата етикета вели 100-240V и 50 / 60Hz, може да се користи каде било во светот.

2. Патнички документи

Во зависност од тоа каде живеете, можеби ви треба или не треба виза при посета на Шпанија. Бидејќи Шпанија е дел од ЕУ, сите посетители од Европа можат слободно да доаѓаат и да си одат. Посетителите на Соединетите држави се дел од Шенгенскиот договор што им овозможува да останат во земјата до 90 денови без виза.

Треба да донесете пасош, возачка дозвола и каква било документација за миленичиња (ако си го донел и домашното милениче). Ако во ЕУ, ќе ви треба пасош за миленичиња и мора да имате микрочип или јасно видлива тетоважа за домашни миленици. Здравствени сертификати, дозвола за увоз, документи за вакцини и други документи се потребни за членки што не се членки на ЕУ.

3. Преземете ја апликацијата Vocre Translator +

апликација за превод за патување

Сакате да стекнувате пријатели доживотно, порачајте храна или разговарајте со локалното население? Тешко е да го сторите тоа ако не сте го совладале шпанскиот јазик. Кога патувате во Шпанија, знаејќи некои фразите можат да помогнат. Но, освен ако немате многу искуство со зборување, ќе откриете дека не можете да одржувате разговори на високо ниво.

Vocre е апликација за превод што ги руши јазичните бариери со кои ќе се соочите во Шпанија.

Како преведувач на јазик, се што треба да направите е да „погоди рекорд," Кажи што сакаш, и Вокре го преведува во текст. Може да го прифатите текстот со навалување на телефонот, и говорот на Вокре ќе каже што сакате за тебе.

Брзо и лесно е да се преведат од повеќе јазици на шпански.

Кога нема јазични бариери, можете да поздравите такси, разговарајте со домаќин на Airbnb или полесно поминете низ градот. Тоа е совршен начин вистински да се доживее сето она што Шпанија го нуди.

Преземете ја мобилната апликација за превод на Андроид или iOS бесплатно.

4. Готовина

Шпанија има робустен систем на кредитни картички и ги прифаќа скоро сите кредитни картички, но има некои исклучоци. Такси, на пример, се хит или промашување, со едни прифаќаат кредитни картички, а други не ги прифаќаат.

Картата исто така мора да се појави како истото име на вашиот пасош. Мајкл не може да се скрати на Мајк, и обратно.

Се препорачува да носите готовина за ретка појава што не можете да ја користите кредитна картичка или дебитна картичка. Шпанија го користи еврото, и најлесниот начин за размена на валутата е со користење на дебитна картичка на банкомат. Банки, хотелите и туристичките агенции честопати ќе имаат лесни начини за размена на валута.

5. Удобни патики за пешачење

Шпанија е прекрасна, со плажи, историски места и многу природа да се види. Многу луѓе посетуваат со најдобра облека за ноќно излегување во градот, и додека ова е добра идеја, не заборавајте да ги понесете удобните чевли за одење, исто така.

Има убави прошетки сите низ целата земја, вклучително и во:

  • Каталонија, каде што карпестите планински патеки и мочуриштата се обилни
  • Шпански Пиринеи, каде што можете да прошетате низ Националниот парк Монте Пердидо
  • Аликанте, каде што има изобилство убави бадеми и агруми

И кога шетате низ центрите на градот и градот, ќе ви треба удобен пар чевли освен ако не се потпрете многу на такси услугите за да се движите.

6. Патничка крпа и тотална облека

Туристите и локалното население се слеваат на прекрасните плажи на Шпанија. Одморалишта дамка овие области, и исто така ќе најдете низа ноќни клубови и продавници за прелистување. Прекрасни плажи има низ целата земја, но ќе најдете најфреквентно вклучување:

  • Плажата Родас - една од најубавите, честопати наведени како најдобри, плажа со прекрасни плажи со бел песок и сина вода
  • Плажа Сес Илетес, се наоѓа во Форментера, што е помирен амбиент без забавниот живот на Ибица
  • Плажа Ла Конча, се наоѓа во Сан Себастијан, нуди прекрасен градски пејзаж и забава за забава со барови и ноќни клубови во близина

Патна крпа и товар ви овозможува да „хоп на плажа“. Findе откриете дека повеќето од популарните плажи имаат врвни удобности минус некои што се во помалите градови каде што луѓето одат да избегаат од гужвата.

7. Паричник на вратот

паричник за вратот на патникот

Шпанија, како и многу земји во Европа, има проблем со џепчии. Локалните жители ќе забележат турист и ќе им ги украдат паричниците и било што тие имаат внатре во нив. Еден начин да го избегнете ова е да носите паричник на вратот што го чувате под кошулата.

Чувајте ги сите важни предмети овде, вклучувајќи ги и дебитните картички, пасош и готовина. Да го чувате под кошулата, исто така ве одржува побезбеден.

Шпанија нуди нешто за секого, од убава глетка до добра храна, пристапни цени и богата историја. Ако донесете неколку предмети од нашата листа погоре, патувањето во Шпанија ќе биде уште подобро – ако тоа е можно.

Земете Vocre сега!