5 Things You'll Need to Travel to Italy

Italy is the country of romance, beautiful scenery and delectable food. From the hills of Tuscany to the hustle and bustle of Rome, Italy has something for everyone to explore. But while people travel to Italy from all over the world, a lot of people leave the essentials they need behind.

Всушност, многу луѓе не ни помислуваат на некои од предметите што ќе треба да ги понесат заедно.

На пример, не знам италијански? Можеби ќе можете да се ослободите од зборување на друг јазик во Рим или Неапол, но ако одите до „петицата на багажникот,“Или Пуugа, ќе сакате да донесете апликација за говорен превод со вас.

Ако планирате да патувате во Италија, не заборавајте да ги понесете следниве предмети за да ги направите вашите патувања попријатни:

1. Електричен адаптер и конвертор

Италија има тројца главни типови на приклучоци: В., Ф и Л.. Ако сте од различни делови на светот, вашиот приклучок веројатно нема да работи во Италија. Исто така, ќе откриете дека напонот е 230V и 50Hz. Што значи тоа?

Можеби ќе ви требаат и адаптер и конвертор.

Адаптерот ќе ви овозможи да го користите вашиот традиционален приклучок во Италија. Конверторот е уште поважен затоа што е одговорен за претворање на енергијата од излезот во напон што ви требаат правилно на вашите уреди.

Ако не користите конвертор, шансите се, вашата електроника целосно ќе се скрати. Значи, ако имате најнов и најдобар телефон или лаптоп, можете да му кажете „збогум“ освен ако не користите конвертор.

2. Евра

Кога ќе пристигнете на аеродромот, веројатно ќе треба да земете такси за да стигнете до хотелската соба. Додека повеќе бизниси прифаќаат кредитни картички, има многу што не. Италијанците не сакаат да плаќаат дополнителни такси за прифаќање картички.

Wantе сакате да ја размените валутата за неколку евра пред првите чекори во Италија.

Апаратите за банкомат честопати ќе ја земат вашата дебитна картичка и ќе ви овозможат да повлечете дел од вашето салдо во евра. Wantе сакате да бидете сигурни дека ќе ја известите банката пред да одите во Италија, за да не ги сметаат вашите повлекувања како сомнителни и да стават задршка на вашата сметка.

3. Апликација за гласовно преведување

Италијанците зборуваат Италијански. Beе можете да се извлечете со користење туристички водич и престој во хотели каде вработените зборуваат италијански, но ако истражувате надвор од овие области, треба да користите апликација за превод.

Vocre е апликација за превод што е достапна на Google Play и Продавница за Апликации.

И бидејќи не зборувате италијански, ќе го зборувате вашиот мајчин јазик во апликацијата инстант гласовен превод. Апликацијата ќе го каже она што го кажавте на вашиот мајчин јазик назад на италијански или на кој било од другите 59 јазици што можат лесно да се преведат на користење на Vocre.

Ако видите знак или ви треба помош при читање на менито, има и опција за превод на текст. Не ви треба ниту Интернет-врска со услугата за претплата на апликацијата.

4. Облека за облека - најдобро

Ако не живеете во Италија, може да претпоставите дека можете да поминете во вашата секојдневна облека. Ти можеш, но исто така ќе изгледате од место. Без разлика дали одите на аперитиво (пијат) или да јадат, ќе го откриете тоа дури и во траторија (ефтин ресторан), луѓето се облекуваат исклучително добро.

Обавезно понесете убав пар чевли за облекување, панталони и кошула со копче во најмала рака, ако не сакате да изгледате како да сте се стркалале од креветот и сте решиле да излезете на вечера.

5. Удобни чевли

Пешачењето е дел од италијанското патување, без разлика дали планирате да пешачите многу или не. Традиционално, туристите ќе се разбудат, фатете нешто да јадете и бидете на пат да ги посетите знаменитостите. И со земја исполнета со историја, една историска локација се чини дека се спојува во друга и ќе се најдете како одите многу.

Ако сакате да истражувате пазари, ќе одиш повторно.

Донесете пар удобни чевли или патики што нема да ви пречи да ги носите со часови на крај. Верувај ми, вашите нозе ќе ви се заблагодарат ако имате добар пар чевли за одење,

Следниот пат кога патувате во Италија, следете ја оваа листа и ќе поминете многу подобро за време на вашиот одмор.

Земете Vocre сега!