Студирање трикови и совети во странство

Заминување во странство за следната година? Овие совети и трикови за студирање во странство ќе ви обезбедат најдобро можно искуство -- без никакви изненадувања.

Студирањето во странство е незаборавно искуство. Толку многу што веројатно не сте премногу загрижени дали ќе си поминете убаво. Сепак, студирањето во странство исто така може да биде сурова ressубовница - има огромен број работи што лесно можат да стават грч во твојот стил. Следете ги овие совети за да имате одлична година надвор од дома.

 

Студирање во странство ДОС и Дона

Дали обидете се да запознаете што е можно повеќе луѓе; не заборавајте да закажете малку време за одмор и релаксација.

 

Дали обидете се со храна родена во вашата дестинација; не го поминувајте патувањето јадејќи храна од дома.

 

Дали обидете се да го научите јазикот на вашата дестинација; не ја поминувајте целата година во странство учејќи во вашата соба.

 

Дали користете здрав разум за да бидете безбедни; не го поминувајте целото свое патување грижејќи се за секоја ситница.

 

Дали побарајте помош кога ви треба; не избегнувајте да излегувате надвор од вашата зона на удобност.

 

Запознајте што е можно повеќе луѓе

Половина причина за студирање во странство е да запознајте што повеќе нови луѓе што е можно. Не сакате да патувате на половина пат низ светот (или на другата страна на светот) само за да го поминете времето во вашиот студентски дом, гледање на „Игра на тронови“.

 

Пријавете се за што повеќе активности. Обидете се да запознаете што е можно повеќе луѓе од други земји.

 

Тоа се рече, не изгори се, или. Не заборавајте да закажете прекин на времето за полнење на батериите.

 

Немојте да бидете срамежливи за кујната

Да, веројатно ќе го пропуштите вашето омилено италијанско-американско јадење кое само еден ресторан во вашиот град знае да го готви „само така“. Ќе имате бизарни желби за грицки и житарки што никогаш не сте знаеле дека ги сакате.

 

Не заборавајте да пробате нови работи. Јадете го националното јадење на вашата дестинација. Пробајте ги сите чудни грицки во продавниците во аголот.

 

Научете го јазикот што е можно побрзо

Нема да треба да зборувате течно на друг јазик пред да се пријавите за програма за студирање во странство. Но, ќе сакате да се обидете да го научите јазикот на вашата дестинација. Немајте време да научите јазик за неколку дена? Преземете апликација за јазик да помогне во надминување на јазичните бариери.

 

Останете безбедни

Кога станува збор за останувајќи безбедни на вашата дестинација, се е за истражување.

 

Откријте кои квартови се безбедни и кои треба да се избегнуваат. Не носете тони готовина во паричникот. Носете го ранецот на градите во метро. Истражете локални измами за да откриете како да ги избегнете. Не лутајте наоколу во преполни области сам.

 

Не заборавајте дека сте таму за да работите

Една од најголемите несреќи на студијата во странство година е да заборавиш дека си таму за да работиш. Неуспехот да ги завршите задачите и да ги пропуштите часовите е речиси премногу лесно кога се обидувате да создадете спомени кои траат цел живот.

 

Многу американски студенти, исто така, честопати се наоѓаат самостојно за прв пат - во земји без законска возраст за пиење.

 

Понесете го бавно. Имате цел живот да се забавувате. Но, имате само една шанса да студирате во странство. Искористете го најголемиот дел од патувањето до останувајќи фокусирани и да ги направите вашите студии прв приоритет.

 

Документирајте го вашето патување

Без разлика дали преферираниот метод за документација е Snapchat, дневник, блог или Instagram Stories, не заборавајте да го документирате вашето патување.

 

Додека една година може да изгледа како долго време, всушност, воопшто не е многу долго. Ќе помине многу побрзо отколку што очекувате.

 

Пакувај паметно

Примамливо е да сакаш спакувајте ја целата гардероба за една година патување. После се, ќе ви треба облека од една година. Кој знае кога можеби ќе ви треба најсјајниот фустан, покриени со светки. Или, вашите омилени џемпери или вашиот џемпер за враќање дома.

 

Пакувајте што е можно помалку. Не заборавајте дека секогаш можете да купите повеќе кога ќе стигнете до вашата дестинација. Можете исто така да имате артикли што ви се испорачуваат.

 

Побарајте помош

Во одреден момент за време на вашето патување, ќе треба да побарате помош од некого. Без разлика дали тоа е вашиот цимер за помош при домашните задачи или советникот за советување за справување со културниот шок, веројатно ќе се случи. Во ред е да ви треба помош. Тоа е знак на сила - не слабост.

 

Научете да се прилагодувате на живеење со други

Учење да се живее со други не е лесно. Во странство е дури и потешко отколку дома. Toе завршите да живеете со луѓе од други култури и земји. Вашиот цимер веројатно ќе има различни обичаи од оние на кои сте навикнале. Она што се смета за грубо во САД. може да биде вообичаена практика во други земји - и обратно.

 

Колку сте пофлексибилни, се прилагодувате на промените, толку полесно ќе биде да се дојде до забавниот дел од животот во странство.

 

Преиспитајте ја вашата врска на далечина

Мразиме да бидеме клише, но твојот врска на далечина можеби нема да трае повеќе од неколку месеци - и ќе заврши да ве задржи. Не сакате да жалите што сте се поврзале со вашите нови соученици затоа што имате телефонски состанок со вашето момче или девојка дома..

 

Вие исто така не сакате да останете во врска на далечина затоа што сфаќате дека сте ја пропуштиле шансата да остварите пријателство со соучениците.

 

Наместо тоа, посветете го целото внимание на вашето искуство за студирање во странство.

 

Земете Vocre сега!