Совети за изучување на нов јазик

Учењето нов јазик се чини како застрашувачка задача -- иако не е, се додека знаете што правите. за среќа, неколку пати бевме околу родеото на втор јазик и имаме неколку совети за учење нов јазик што ќе ве развие течно за кратко.

Учењето нов јазик се чини како застрашувачка задача — иако не е, се додека знаете што правите. за среќа, неколку пати бевме околу родеото на втор јазик и имаме неколку совети за учење нов јазик што ќе ве развие течно за кратко.

 

Учење нов совет за јазик #1: Започнете мал

Вавилонската кула не е изградена за еден ден (извини, моравме!). Не претерувајте обидувајќи се да научите премногу одеднаш. Започнете бавно. Парче вашите лекции.

 

Учење нов совет за јазик #2: Прво изговарање на ноктите

Потешко е да се научи неправилен изговор отколку да се научи правилниот изговор прв пат. Не обидувајте се да звучите со зборови; слушајте ги додека го гледате зборот. Преземете ја преведувач на аудио јазик, како што е апликацијата Vocre, достапно на Google Play за Android или продавница за јаболка за iOS – вашите лекции.

 

Учење нов совет за јазик #3: Научете да создавате добри навики

Според истражувачот на навики James Clear, мора да направите четири работи за да развиете добри навики:

 

Направете го тоа лесно

Направете учење јазик што е можно полесно со закажување време за учење; држете се до вашиот распоред и одлучете колку време сакате да потрошите на учење. Учење како да се каже здраво на други јазици или вообичаени шпански фрази е полесно отколку да го научите целиот јазик одеднаш.

Направете го тоа привлечно

Направете забавно учење нови јазици! Фрлете тематски ноќи; ако учите шпански јазик, покани гости на вечера. Послужете шпанска храна и вино. Научете како да направите шпански коктели, како сангрија. вашите лекции.

Igинчевче тоа

Секогаш проучувајте го вашиот нов јазик по навика што сте ја совладале, како што се појадок или миење заби. Секој пат кога ќе ги миете забите, вашиот мозок автоматски ќе знае дека е време за вашиот час по јазик.

вашите лекции

Новите навики се секојдневна пракса. Заборавете на еден ден? Заборавете на својата нова навика! Обидете се да додадете на вчерашната лекција наместо да учите нов материјал секој ден, исто така. Endе ја „поделите“ лекцијата во помали делови — наместо да преземе премногу одеднаш.

Учење нов совет за јазик #4: Откријте го вашиот Зошто

Кога ќе се сетите зошто правите нешто, едноставно е полесно да се направи тоа. Можеби сакате да научите француски затоа што патувате по пат низ француското село. Можеби е таа нова промоција на работа што го разгорува вашиот оган на втор јазик. Без оглед на вашата причина, запиши го и гледај го често за да останеш мотивиран.

Учење нов совет за јазик #5: Преземете апликација за превод

Постојат огромни причини зошто апликација за превод може да ви помогне да научите нов јазик. Но, првите двајца се:

 

  • Учење нови зборови во движење
  • Изговор за заковане

 

Inevе се прашувате неизбежно како да кажувате секојдневни зборови на вашиот нов јазик во текот на денот. Наместо да ги гледате овие зборови нагоре, препорачуваме да ја проверите нашата апликација за учење јазик наместо тоа и заштедувајќи ги за идните студиски периоди.

 

Друга голема причина за преземање апликација? Можете да проверите на правилно изговор на зборот за лесно упатување. Многу бесплатни апликации не се точни кога станува збор за изговорот (гледаме во тебе, Гугл преведувач).

Учење нов совет за јазик #6: Конјугирај ги глаголите попаметни — Не потешко

Наместо да меморирате глаголски конјугации, научете како рачно да го конјугирате секој збор кога за прв пат започнувате да учите јазик. Noticeе забележите шема кога споите глаголи, и учење на моделот (наместо меморирање на секоја конјугација) ќе ви помогне да го разбиете кодот за конјугација на тој јазик.

Учење нов совет за јазик #7: Гледајте многу телевизија

Конечно, причина да се гледаат тони телевизија! Препорачуваме да ја гледате вашата омилена емисија (изберете една епизода што сте ја виделе илјада пати и знајте ја заплетот напамет). Сменете го аудиото на вашиот јазик по избор и започнете да гледате! Ако штотуку почнувате да го учите вашиот нов јазик, слободно вклучете ги англиските преводи за лесна препорака. Или, гледај А. емисија на странски јазик.

Учење нов совет за јазик #8: Прочитајте ги вашите омилени книги за деца

Детските книги се малку полесни за превод отколку романите за возрасни. Започнете со читање “The Little Prince” на француски или “Where the Wild Things Are” на португалски. Потоа, одете на “Harry Potter” серија или “The Boxcar Children.” Getе ги препрочитате вашите омилени книги за деца додека учите нов речник.

Учење нов совет за јазик #9: Пронајдете другар за студија за размена на јазици

Сакате да научите шпански разговор, Француски, Германски или мандарински? Добијте другар за студија за девизи! Getе дознаете како го прават тоа локалното население — вашите лекции.

Учење нов совет за јазик #10: Потопете се на вашиот нов јазик

Најдобар начин вистински да научите нов јазик е да нуркате точно во. Ако не можете да замавте со патување во Кина овој месец, покани неколку пријатели кои зборуваат мандарински јазик и замоли ги да зборуваат за некоја тема на нивниот мајчин јазик. Посетете меѓународна област во вашиот град. Или, вашите лекции.

 

Можеби на прв поглед изгледа застрашувачки, но не се обесхрабрувај. Секој се чувствува како риба без вода кога за прв пат учи нов јазик. Понесете го бавно, вашите лекции.

Ако тргнете надвор од земјата за да се потопите во патувања, проверете го нашиот водич за најдобри апликации за патувања за патување во последен момент.

 

Земете Vocre сега!