Превод на шпански јазик

Шпанскиот јазик го зборуваат милиони луѓе ширум светот. Дознајте како да најдете превод на шпански јазик за бизнис, училиште, или патување.

Барате превод на шпански јазик или преведувач што зборува шпански? Без разлика дали се обидувате да научите деловни фрази за англиски јазик или потреба превод на образованието, ве покривме.

 

Шпанскиот јазик е романтичен јазик (јазичното семејство потекнува од вулгарен латински јазик). Тој е четврти најчест јазик во светот и се зборува на четири континенти. Шпанскиот е официјален јазик или национален јазик на неверојатни 21 земји, вклучително и:

 

 • Аргентина
 • Боливија
 • Чиле
 • Колумбија
 • Костарика
 • Куба
 • Доминиканска Република
 • Еквадор
 • Екваторијална Гвинеја
 • Спасителот
 • Гватемала
 • Хондурас
 • Мексико
 • Никарагва
 • Панама
 • Парагвај
 • Перу
 • Порто Рико
 • Шпанија
 • Уругвај
 • Венецуела

 

437 милиони луѓе зборуваат шпански како мајчин јазик, и има повеќе од 522 милиони вкупно говорители на шпански јазик низ целиот свет. Само САД се дом на 41 милиони луѓе кои зборуваат шпански како прв јазик исто така 12 милиони двојазични говорници.

 

Во 2004, неколку области на САД. беа дом на концентрирани џебови на шпански говорници, вклучително и:

 

 • Хиалеа, ФЛ
 • Ларедо, TX
 • Браунсвил, TX
 • Источна Л.А., ТОА
 • Санта Ана, ТОА
 • Чекор, TX
 • Мајами, ФЛ
 • Планината, ТОА

 

Најконцентрираните области на шпански говорители низ целиот свет вклучуваат Север, Централно, и Јужна Америка.

Историја на шпанскиот јазик

Шпанското потекло е од Пиринејскиот полуостров (сегашната локација на денешна Шпанија и Португалија).

 

Потекнува од вулгарен латински, поточно типот на вулгарен латински јазик што се зборува во кастилскиот регион во Шпанија. Овој јазик на крајот се меша со мавритански арапски јазик и се трансформира во верзија на јазикот што го слушаме најчесто денес. Други варијации на шпански јазик потекнуваа од Андалузија (а андалузискиот шпански јазик сè уште се зборува во јужните делови на земјата).

 

Додека Шпанците истражуваа и освојуваа други области во светот, јазикот продолжи да се трансформира (поради што латиноамериканскиот шпански се разликува од европскиот шпански). На пример, Аргентинците и Уругвајците зборуваат на риоплатенскиот дијалект (што потекнува од кастилскиот шпански јазик). Овој дијалект ја користи заменката твојот наместо ти.

Превод од англиски на шпански јазик

Преводот на англиски на шпански не е лесен како преводот на англиски на германски (или друг германски јазик). Сепак, скокот од англиски на шпански не е толку тежок како скокот од англиски на јазик со друга азбука, како мандарински.

 

Бидејќи шпанскиот се зборува толку широко во Америка, повеќето локални жители се навикнати да слушаат вообичаени зборови. Спанглски (варијација на шпански и англиски јазик) исто така се користи почесто во Мексико, Карибите, и САД.

 

Вклучуваат седумте најчести дијалекти на шпанскиот јазик:

 

 • Андите-Пацификот (Андите Венецуела, Колумбија, Еквадор, Перу, и Западна Боливија)
 • Карибите (Куба, Карибите Колумбија, Карибите Мексико, Доминиканска Република, Крајбрежен брег Мексико, Порто Рико, Панама, и Венецуела)
 • Средноамериканец
 • Чилеанец (Чиле и Кујо)
 • Мексиканец
 • Нов мексиканец
 • Риоплатензе (Аргентина, Источна Боливија, Парагвај, и Уругвај)

 

Ако планирате да преведувате англиски на шпански, ќе треба да знаете со кој дијалект се занимавате.

 

Шпанската структура на реченици исто така се разликува од англискиот. За разлика од англискиот, шпанската реченица диктира придавките да ги следат именките - не обратно.

 

Ги има повеќе 150,000 Шпански зборови во речникот, сепак многу од овие зборови се слични на англиските.

 

Обидувајќи се да научите шпански преку Интернет? Треба најдобра апликација за превод на јазик за патување, училиште, или бизнис? Препорачуваме да користите софтвер за машински превод кој има шпанска алатка за превод и може лесно да преведува текст на говор, како што е апликацијата Vocre, достапно на Google Play за Android или продавница за јаболка за iOS.

 

Софтвер, како што е Google Translate или апликацијата за учење јазик на Microsoft, не нуди иста прецизност на англиски превод како платените апликации.

Преведувачи кои зборуваат шпански

Во споредба со другите јазични преведувачи, Преведувачите од англиски на шпански и преведувачките услуги често не наплаќаат толку многу. Додека некои јазични преведувачи може да наплатат скоро $100 еден час, има многу преведувачи кои зборуваат шпански кои само наплаќаат наоколу $25 еден час.

 

Зошто разликата во цената? Постојат тони апликации, програми, и алатки кои го автоматизираат преводот на англиски/шпански за вас - што значи дека можете да добиете точен превод без да ангажирате човек да ве следи и да преведува текст и аудио.

 

Дури и ако се обидувате да преведувате подолги текстови, софтверска програма или апликација за преведување јазик е одлично исплатливо решение.

 

Проверете ја нашата алатка за онлајн превод што може да ви помогне да научите основни зборови и фрази, како здраво на други јазици.

Бесплатни апликации за плаќање за шпански превод

Има многу бесплатни апликации достапни за превод на шпански јазик. Всушност, Апликацијата MyLanguage на Vocre е само една од тие бесплатни апликации.

 

Најголемата разлика помеѓу платените и бесплатните апликации? Карактеристиките.

 

Повеќето бесплатни апликации нудат основен превод на текст на шпански јазик, додека платените апликации и надградби нудат гласовен превод, гласовен влез, и излез на глас. Овие карактеристики ви овозможуваат да зборувате директно во апликација и да добивате аудио излез во реално време. Некои апликации ви дозволуваат да внесувате текст во интерфејсот и да добивате аудио излез и обратно.

Совети за превод на шпански јазик

Ако се обидувате да научите шпански за бизнис, патува, или образование, можеби ќе сакате да искористите неколку совети за брзо учење нов јазик. Гледајте неколку Шпански филмови на Нетфликс за да започнете да го користите вашиот вокаб на дело, или користете апликација за превод на јазик за да го приковате вашиот изговор.

Повеќе онлајн превод

Во Вокре, ние веруваме дека не треба да ангажирате скап преведувач што зборува шпански за едноставно да комуницира со некого. Нашата апликација за автоматски превод може да преведува писмена и усна комуникација.

 

Ние нудиме повеќе онлајн превод на следниве јазици:

 

 • Африканс
 • Албански
 • Амхарски
 • Арапски
 • Азербејџански
 • Баскиски
 • Бенгалски
 • Босанец
 • Камбоџанец
 • Себуано
 • Кинески
 • Чешки
 • Дански
 • холандски
 • Есперанто
 • Естонски
 • Француски
 • Гуџарати
 • Хинди
 • Исландски
 • Канада
 • Кмерски
 • Корејски
 • Курдски
 • Киргистански
 • Туберкулоза
 • Литвански
 • Луксембуршки
 • Македонски
 • Малајски
 • Малајаламски
 • Марати
 • Непалски
 • Паштунски
 • Полски
 • Португалски
 • Панџаби
 • Романски
 • Српски
 • Шведски
 • Тамилски
 • Тајландски

Земете Vocre сега!