Курдски превод

Курдскиот јазик е јазик што го зборува курдскиот народ претежно на Блискиот Исток - конкретно, северна Турција, Иран, Ирак, и Сирија. Дознајте како да преведете англиски на курдски за бизнис, училиште, или патување.

Барате превод на курдски јазик? Без разлика дали се обидувате да научите деловни англиски фрази или потреба превод на образованието, ве покривме.

 

Курдскиот јазик се зборува во пет земји: Ерменија, Азербејџан, Иран, Ирак, и Сирија. Постојат три курдски јазици, вклучително и Северна, Централно, и јужен курдски.

 

Северно-курдски (познат и како Курманџи) се зборува во северна Турција, Иран, Ирак, и Сирија. Тоа е најчестата форма на курдски јазик што се зборува низ целиот свет. Го зборуваат и некурди во Ерменија, Чеченија, Черкесија, и Бугарија.

 

Централен курдски (познат и како сорани) се зборува во Ирак и Иран. Тој е еден од официјалните јазици на Иран, и повеќето луѓе се повикуваат на овој јазик едноставно како „курдски“ - не „централен курдски“.

 

Јужен курдски (исто така познат како Палевани или Xwarîn) се зборува во Ирак и Иран. Лаки е јужно-курдски дијалект (иако многу лингвисти тврдат дека е целосно одделен од курдскиот воопшто).

 

Експертите проценуваат дека 20.2 милиони луѓе зборуваат курдски низ целиот свет. 15 милиони од тие говорници живеат во Турција, земјата најнаселена со курдскиот. Тоа е трет најчесто говорен ирански јазик.

 

Не е изненадувачки, тоа е главниот јазик на Курдистан, област каде курдскиот јазик е претежно говорен јазик. Курдистан го опфаќа северен Ирак, југоисточна Турција, северна Сирија, и северозападен Иран.

 

Северно-курдски (Курманџиски) е јазик кој е најтесно поврзан со оригиналниот курдски јазик. Останатите дијалекти добиле зборови и изговори од други соседни јазици, додека Курманџијата остана верен на своето потекло.

Курдска азбука

Курдскиот јазик користи две азбуки: Латински и арапски јазик; тој користи четири различни системи за пишување. Курдската унифицирана азбука има 34 ликови.

 

Арапското писмо го состави активистот и религиозен научник Саид Кабан.

 

Пред 1932, Курдскиот јазик во Турција и Сирија користел арапско писмо; од триесеттите години на минатиот век, Курдите во оваа област започнаа да користат латиница. Во Ирак и Иран, Курдите сè уште користат арапско писмо.

 

Сорански (Централен курдски) користи арапска азбука. Кабан ја создаде оваа скрипта во 1920-тите, но не беше широко користен во медиумите дури по падот на Садам Хусеин (кои прогонуваа курдски говорители).

Курдска култура

Соранските Курди претежно практикуваат сунитски ислам и христијанство. Усните традиции се многу важни во овој дел од светот, и курдските епски песни наречени Лоџ раскажуваат storiesубовни приказни, авантура, и битки. Првиот доказ за курдската литература е од седмиот век.

Превод на курдски на англиски јазик

Преводот на англиски на курдски јазик не е исклучително тешко. Англискиот и курдскиот јазик споделуваат многу правила на граматиката, што многу лесно го сфаќаат многу говорители на мајчин англиски јазик.

 

Граматиката на овој јазик ја следи темата, предмет, глаголски редослед.

 

Единствената тешкотија со која се соочуваат многу мајчин јазик англиски јазик кога учат курдски јазик е изговорот на зборови. Слушањето курдски говорен глас е еден од најдобрите начини правилно да научите како да изговарате различни зборови.

 

Многу мајчин јазик на англиски јазик исто така може да се соочат со предизвици кога преведуваат курдски на англиски јазик (и обратно) бидејќи јазикот се пишува со латиница или арапско писмо.

 

Дешифрирањето на целосно нов јазик може да биде тешко за многу мајчин јазик на англиски јазик. Сепак, ако веќе имате одредено искуство со читање арапски или латински текстови, можеби ќе најдете малку полесни преводи.

 

Курдскиот јазик исто така нема заемно разбирливи дијалекти. Што значи различните дијалекти на јазикот не се разликуваат многу едни од други. Може да патувате во различни народи што зборуваат курдски низ целиот свет и генерално лесно да ги разбирате варијациите на јазикот - откако ќе го совладате основниот курдски превод.

 

Обидувајќи се да научите курдски јазик преку Интернет? Потребни се брзи преводи за патувања, училиште, или бизнис? Препорачуваме да користите софтвер за машински превод кој има курдска алатка за превод и може лесно да преведува текст на говор, како што е апликацијата Vocre, достапно на Google Play за Android или продавница за јаболка за iOS.

 

Софтвер, како што е Google Translate или апликацијата за учење јазик на Microsoft, не нуди иста прецизност на англиски превод како платените апликации.

Услуги за превод на Курди

Англиско-курдски преведувачи и преведувачки услуги честопати наплатуваат скоро $100 еден час, бидејќи ова се смета за специјализиран јазик. Ако се обидувате да преведувате подолги текстови, ова може да добие прилично скапи, затоа препорачуваме внесување на текстот во софтверска програма или апликација за превод на јазик.

 

Проверете ја нашата алатка за онлајн превод што може да ви помогне да научите основни зборови и фрази, како здраво на други јазици.

Повеќе онлајн превод

Во Вокре, веруваме дека не треба да ангажирате скап преведувач за едноставно комуницирање со некого. Нашата апликација за автоматски превод може да преведува писмена и усна комуникација.

 

Ние нудиме повеќе онлајн превод на следниве јазици:

 

 • Албански
 • Арапски
 • Ерменски
 • Азербејџански
 • Белоруски
 • Бенгалски
 • Босанец
 • Бугарски
 • Бурмански
 • Камбоџанец
 • Себуано
 • Кинески
 • Кирилица
 • Чешки
 • Дански
 • Есперанто
 • Француски
 • Гуџарати
 • Хинди
 • Исландски
 • Ирански
 • Кмерски
 • Корејски
 • Курдски
 • Киргистански
 • Туберкулоза
 • Луксембуршки
 • Македонски
 • Малајаламски
 • Марати
 • Непалски
 • Паштунски
 • Персиски
 • Португалски
 • Панџаби
 • Самоански
 • Сомалиски
 • Шпански
 • Шведски
 • Телугу
 • Тајландски
 • Турски
 • Украински
 • Узбекистански
 • Виетнамски
 • Јидиш

 

Дали имате искуство со курдски превод? На кои предизвици се соочувате кога преведувате курдски на англиски или англиски на курдски јазик?

Земете Vocre сега!