Изненадувачки ресурси кои ќе ви помогнат да научите нов јазик

Learning a new language opens up an entire world to you. If you learn Spanish, you’ll open up conversations with over 500 million people that you wouldn’t have been able to speak to otherwise. In theory, it sounds easy to learn languages.

Освен ако не знаете како да научите нов јазик, можете да поминете години само покривајќи ги основните работи и никогаш да не достигнете некое ниво на флуентност.

Мора да пронајдете методи што ви одговараат користејќи различни медиуми и ресурси. Зошто? Да претпоставиме дека користите учебник за да научите граматика, како да ги поздравуваме луѓето и вокабуларот. Haveе имате „пристојна“ основа, но почекај додека некој не ти зборува.

Needе треба да разберете:

 • Брзи звучници
 • Различни дијалекти
 • Разлики во изговорот

Всушност, препорачливо е да мешате во читање, пишување, слушање и зборување за вистински да научиме јазик. Можеби ќе можете да поминете со книга со фрази кога одите на аеродром, но тоа е не учење на јазикот.

Како да научите нов јазик и всушност да се забавувате

Постојат многу ресурси што можете да ги користите за да научите јазик - а многу бесплатни ресурси. Без разлика дали одите на час за да научите јазик или нуркате сами, следниве извори за изненадување ќе бидат од непроценливо значење:

Филмови (Нетфликс)

Нетфликс има богатство на филмови на странски јазик што можете да ги гледате со затворен наслов на свој јазик. Гледањето на целиот филм честопати е претешко за новите ученици, така ќе сакате:

 • Започнете мали и гледајте или мали клипови или парчиња од филмот.
 • Обидете се и преведете ги овие делови.
 • Слушајте го аудиото одблизу.
 • Повторете по она што го слушате за да го подобрите изговорот.

Приколки на iTunes има голем избор на приколки што можете да ги гледате за меѓународни филмови. Ако имате омилен филм што сакате да го гледате, тоа е одличен филм за почеток. Кога гледате, користете страница како Едноставно скрипти за да можеш прочитај заедно и навистина ја апсорбираат содржината.

Кога ќе наидете на зборови или фрази што не ги знаете, додајте ги на вашите Анки или Меморија список.

Аудио книги

Аудио книгите се многу забавни, и можете да ги слушате каде било: автомобил, воз, автобус, шетајќи низ градот - каде било. Можете да купите исклучени аудио книги Се слуша, или исто така имате можност да ја користите вашата локална библиотека.

Многу библиотеки сега имаат дигитални опции, како што е OverDrive, кои ви овозможуваат да преземате е-книги и аудио книги што ги поседува библиотеката.

Неколку дополнителни ресурси за аудио книги се:

Можете да ги користите истите совети со аудио-книгите како и филмовите за да научите поефикасно. Ако се борите, купете физичка копија од книгата за да можете да ја следите.

Подкасти

Има толку многу одлични подкасти, некои бесплатни, а некои платени, што може да ви помогне да го научите вашиот јазик по избор. Кафе пауза е една од моите лични омилени и вклучува:

Исто така има LanguagePod101 и Вести во бавно меѓу многу други. Wantе сакате да пребарувате на вашиот телефон, таблет или друг уред за подкасти што ви се најинтересни. Важно е да имате што поголема изложеност на јазикот, па пробајте неколку подкасти за да ги најдете оние што ви се допаѓаат или што ве интересираат.

YouTube

Има голема шанса веќе да гледате YouTube за забавни или едукативни цели. YouTube е исто така меѓународен, ви овозможува да се претплатите на канали и да гледате видеа на вашиот целен јазик.

Неколку совети за правилно користење на YouTube се:

 • Обидете се и пронајдете канали што вклучуваат архиви на филмови.
 • Пронајдете канали за вести во живо во живо.
 • Пребарувајте канали за учење јазик на вашиот целен јазик.
 • Посета ТЕД и TEDx канали и барајте видеа на различни јазици.

TED има канали на повеќе јазици, затоа, одвојте време да видите дали има еден на вашиот целен јазик.

Музика

Музиката е еден од најважните начини за поврзување со јазик. Додека некои музички жанрови се потешки од другите за разбирање, можно е да пронајдете одлична музика на вашиот целен јазик. Препорачувам да се обидувате да избегнувате брзи песни, како што е рап музиката, затоа што тие честопати се премногу брзи за почетниците да ги разберат.

Сленг, исто така, може да биде многу присутен во многу песни низ повеќе жанрови, така, тоа ќе ви помогне да го научите јазикот на подлабоко ниво.

Можете да најдете песни на:

Сега, можете да најдете песни што ви се допаѓаат и да користите ваква страница Стихови Преведи за да ја видите оригиналната песна и преводот рамо до рамо.

Полека, научете го вокабуларот на песните, научете парчиња песна и на крајот ќе можете да пеете заедно, додека го разбирате секој стих во процесот.

Сега кога знаете како да научите нов јазик, потрошено време секој ден обидувајќи се да го научат јазикот. Мал, постојаните сесии за учење се секогаш подобри од долгите сесии еднаш на секои неколку месеци.

Земете Vocre сега!