Добро утро на различни јазици

If you want to learn a new language, start with the basics. Greetings and the most commonly used words are a good place to start. Learn how to say good morning in different languages, the basics of each language, and where you’ll find these languages across the globe.

Совети за превод на англиски на различни јазици

Ако сакаш кажи добро утро на различни јазици или преведете кој било друг заеднички поздрав, имаме неколку совети како да започнете!

 

Учењето нов јазик не е секогаш лесно (верувајте ни, сме биле таму!). Но, со неколку алатки во појасот, you’ll spend less time spinning your wheels and more time communicating effectively.

 

Прво научете вообичаени зборови и фрази

Многумина јазиците имаат заеднички зборови и фрази that are used over and over.

 

На секој јазик, ќе најдете локални жители кои велат здраво, добро утро, збогум, Ви благодарам, како си, and a wide variety of other formalities.

 

Ако прво ги научите овие формалности и вообичаени зборови и фрази, you’ll have a leg up on learning the rest of the language.

 

Можете исто така да дознаете кои зборови и фрази најчесто се користат во одреден јазик; фокусирањето на овие зборови и фрази ќе ви помогне да разберете огромен дел од вокабуларот. Understanding the most commonly used words may help you gain the confidence you need to keep going.

 

Преземете апликација за превод на јазик

Не е лесно Google да го преведувате секој збор и фраза како учење нов јазик - или ако се обидувате да преведете еден јазик на друг.

 

Апликациите за превод на јазици изминаа долг пат низ годините. Можете да барате поединечни зборови со неколку притискања на копчињата, или можете да користите функции за гласовно внесување и излез или одлики глас во текст за да преведувате зборови, реченици, и фрази во реално време.

 

Апликација за превод на јазик на Vocre може да преведува глас или текст онлајн или исклучено. Не ви треба ни Wi-Fi или мобилна врска за да ја користите апликацијата откако ќе го преземете речникот. Use it to learn the translation of common words and phrases.

 

Потопете се во културата

Most fluent speakers will tell you that the best way to learn any language is to immerse yourself in the culture and the language itself.

 

Одете на час по јазик (или онлајн или лично). Travel to an area of the world where the language is spoken.

 

Шпанскиот јазик не се зборува само во Шпанија и Латинска Америка! Се зборува во Њујорк, Ангелите, и многу други градови низ Северна Америка и Европа. Слично на тоа, French is spoken not only in France but in many areas of Canada.

 

Откако ќе знаете некои основни фрази, посетете кафуле или кафуле во област каде што се зборува јазикот (или гледајте филмови или ТВ емисии на странски јазик) да го натерате вашиот мозок да почне да слуша на овој јазик.

 

Ако ви треба инспирација, проверете ги нашите избори за Филмови на шпански јазик на Нетфликс!

 

Чувајте го едноставно

Еден од најтешките делови во преведувањето на јазик е инкорпорирањето на флексиите, идиоми, хумор, and other hard-to-translate figures of speech.

 

При преведување, обидете се да ги одржувате работите што е можно поедноставни. Нема да ја разберете нијансата во секој збор или фраза веднаш. Ако вежбате јазик со партнер, замолете го вашиот партнер да ги задржи работите едноставни за да ви помогне да го научите јазикот на најлесен можен начин.

 

Прашајте го вашиот партнер за најчесто користените фрази или термини кои често се користат на јазикот за кој станува збор. Слично на тоа, you may not want to speak with your language partner in your native language using complex words or phrases that are difficult to translate.

 

Сепак, објаснувајќи фрази како на пр, „Сум бил таму,”Или, „Те разбирам,” will help your partner learn how to say some commonly used phrases.

 

Заеднички поздравни преводи

Еден од најлесните начини да научите нов јазик е да започнете од почеток - како што би рекол Џули Ендрјус во The Sound of Music.

 

Greetings are a great place to start because they’re simple and offer insight into how a culture thinks and feels.

 

На англиски, велиме, Здраво, добро утро, мило ми е што те запознав, и збогум. На италијански, велат луѓето, Чао, Добро утро, задоволство, и... ciao повторно! На многу јазици, зборовите за здраво и збогум се исти - што кажува многу за културата за која станува збор.

 

Во многу други култури, it’s also polite to say a few words or phrases in the other person’s language before explaining that the rest of your understanding of the language is limited.

 

Најчестите зборови на еден јазик

Многу јазици имаат список на нивните најчесто користени зборови. Овие зборови често се предлози, статии, и заменките. Откако ќе ги знаете овие зборови, ќе ви биде многу полесно да преведете поголеми делови од текст.

 

Некои од повеќето заеднички зборови на англиски јазик вклучуваат:

 

 • Дали
 • Биди
 • Било
 • Може
 • Може
 • Дали
 • Оди
 • Имаше
 • Има
 • Имаат
 • Е
 • Допаѓа
 • Погледнете
 • Направете
 • Кажа
 • Види
 • Користете
 • Беше
 • Беа
 • Волја
 • Би

 

Некои од повеќето заеднички именки на англиски јазик вклучуваат:

 

 • Дете
 • Ден
 • Око
 • Рака
 • Животот
 • Човекот
 • Дел
 • Личност
 • Место
 • Работа
 • Време
 • Начин
 • Жена
 • Работа
 • Светот
 • година

 

Навистина можете да разберете што вреднуваат англиските говорници само со скенирање на список со најчесто користени зборови на англиски јазик!

Добро утро на различни јазици

Подготвени да започнете да кажувате добро утро на различни јазици? Составивме водич за тоа како да се каже добро утро на некои од најчесто користените јазици на апликацијата Vocre!

 

Научете како да кажете добро утро на шпански, Кинески, Италијански, Арапски, Персиски, и други најчесто користени јазици. Нудиме и превод на јазици за помалку употребуваните јазици, исто така!

 

Добро утро на шпански

Додека Превод на шпански јазик не е секогаш лесно, да се каже добро утро на шпански е релативно лесно. Ако можете да кажете добро утро на англиски, веројатно можете да го кажете на шпански, исто така!

 

Зборот за добро на шпански е буенос, а зборот за утро е мањана - но еве го критичарот: не кажуваш, "Добро утро,“ на шпански, туку напротив, „добри денови“. Зборот за ден на шпански е дија, and the plural form of dia is dias.

 

Да кажам добро утро на шпански, би рекол, "Здраво,“ што се изговара, “bwen-ohs dee-yas.”

 

Слично на тоа, можеш и да се поздравиш, што е, „Хола“. Во некои земји што зборуваат шпански, фразата добро утро или буенос дијас се скратува на буен диа но се изговара целосно како на пр., “Buendia.”

 

Добро утро на телугу

Телугу најчесто се зборува во индиските држави Андра Прадеш и Телангана. Тој е официјален јазик на овие држави, како и на Западен Бенгал и делови од Пудучери. Telugu is one of the classical languages of India.

 

82 милиони луѓе зборуваат телугу, and it’s the fourth most spoken language in India.

 

Дравидски јазик (едно од основните јазични семејства), and it’s the most widely spoken Dravidian language.

 

Во САД., половина милион луѓе зборуваат телугу, and it’s the fastest-growing language in the country.

 

Ако сакате да кажете добро утро на телугу, буквалните преводи се, „Śubhōdayaṁ,”Или, „Шупрахатаṁ“. Сепак, повеќето луѓе едноставно велат, „Намаскарам.

Добро утро на италијански

Италијанскиот е уште еден јазик кој потекнува од вулгарниот латински. Тој е официјален јазик на Италија, Швајцарија, Сан Марино, and Vatican City.

 

Бидејќи има големи италијански дијаспори ширум светот, нашироко се зборува и во имигрантските земји, како што се У.С., Австралија, и Аргентина. Повеќе од 1.5 милиони луѓе зборуваат италијански во Аргентина, речиси еден милион луѓе го зборуваат овој јазик во САД. и повеќе 300,000 зборувај го во Австралија.

 

Тој е вториот најраспространет јазик во ЕУ.

 

Ако сакавте да кажете добро утро на италијански, можеш да кажеш, "Добро утро." Екстра добрата вест е дека бидејќи буквалниот превод на buon giorno е добар ден, може да се каже buon giorno наутро или рано попладне!

 

Добро утро на кинески

Самиот кинески не е јазик!

 

Но, мандаринскиот и кантонскиот се. Ова се двата јазици на кои повеќето луѓе се повикуваат кога зборуваат за кинескиот јазик - иако има многу други јазици класифицирани како кинески, исто така.

 

Кинески најшироко се зборува во Кина, како и во земјите кои некогаш биле окупирани или дел од Кина. Мандаринскиот широко се зборува во северна и југозападна Кина. Тоа е и официјален јазик на Народна Република Кина, Сингапур, and Taiwan.

 

Ако сакате да кажете добро утро на кинески (Мандарински), би рекол, „Zǎoshang hǎo,” which is the translation and the way people greet each other in the morning in Mandarin.

 

Добро утро на персиски

Персискиот се зборува најмногу на Блискиот Исток и Централна Азија. Во некои делови од зборот се нарекува и фарси; Всушност, Персискиот е терминот што луѓето што зборуваат англиски го користат за јазикот, а фарси е терминот што го користат мајчин јазик.

 

62 милиони луѓе се мајчин јазик низ целиот свет. Тој е 20-ти најзборуван јазик, и 50 million people speak Farsi as a second language.

 

Во текот на 300,000 луѓе во САД. speak Farsi.

 

Ако сакате да кажете добро утро на фарси, би рекол, „Собх бекхејр,”Или, “sobh bekheir.”

 

Сакаш малку Совети и трикови од англиски на персиски јазик? Check out our article on how to say other important phrases in Farsi.

 

Добро утро на арапски

Арапскиот јазик е друг јазик што најчесто се зборува на Блискиот Исток. Тој е официјален или коофицијален јазик во повеќе од 25 земји, вклучително и:

 

Саудиска Арабија, Чад, Алжир, Коморите, Еритреја, Џибути, Египет, Палестина, Либан, Ирак, Јордан, Либан, Кувајт, Мавританија, Мароко, Оман, Катар, Сомалија, Судан, Сирија, Танзанија, Бахреин, Тунис... списокот продолжува и продолжува!

 

Иако двата јазика се зборуваат на Блискиот Исток, Арапскиот многу се разликува од фарсиот. Всушност, Арапскиот и фарсиот потекнуваат од две сосема различни јазични семејства!

 

Ако сакате да кажете добро утро на арапски, би рекол, „Сабах ел Кеир“. Се користи и формално и неформално (како на англиски!).

 

Добро утро на курдски

Курдскиот јазик се зборува во Ерменија, Азербејџан, Иран, Ирак, и Сирија.

 

Нема само еден курдски јазик! Постојат три курдски јазици, вклучително и Северна, Централно, и јужен курдски.

 

Се проценува дека 20.2 милиони луѓе во светот зборуваат курдски ширум светот. Турција е најнаселената земја со мајчин курдски јазик и е дом на неа 15 милиони звучници. Курдистан, каде што претежно се зборува курдски ги опфаќа областите на северен Ирак, југоисточна Турција, северна Сирија, and northwestern Iran.

 

Барам Курдски превод за фразата добро утро? "Добро утро,“ вака велите добро утро на курдски сорани, доминантниот курдски јазик што се зборува во Ирачки Курдистан и во иранската провинција Курдистан.

Добро утро на малајски

290,000,000 луѓето во светот зборуваат малајски! Најмногу се зборува во Малезија, Индонезија, Брунеи, Сингапур, Филипини, Мјанмар, Тајланд, Островот Коко, Божиќен остров, Шри Ланка, Суринам, и Тимор.

 

25,000 луѓе во САД. зборуваат и малајски, исто така. Tens of thousands of people who speak Malay as a first language live across Europe and in other Malaysian diasporas.

 

Ако сакате да кажете добро утро на малајски, би рекол, „селамат паги“. Сакате да знаете како звучи да се каже добро утро на малајски? Користете го нашиот Превод од малајски на англиски јазик во нашата апликација Vocre!

 

Добро утро во Непалски

Непалскиот е официјален јазик на Непал и еден од јазиците во Индија. Тоа е индо-аријски јазик од подгранката источен пахари. 25% of the citizens of Bhutan also speak Nepali.

 

Непалскиот често се меша со хинди, бидејќи двата јазика се многу слични, и двете се зборуваат во Непал и Индија. They both follow the Devanagari script.

 

Буквалниот превод на добро утро на непалски е, „Шуба – Прабата. Субха значи добро, а прабхат значи утро. Друг збор за утро е бихани или бихана.

 

Има само под 200,000 Непалците во САД. кои зборуваат непалски, исто така. Други дијаспори на непалци ја вклучуваат Индија (600,000), Мјанмар (400,000), Саудиска Арабија (215,000), Малезија (125,000), и Јужна Кореја (80,000).

Земете Vocre сега!