Среќен Божиќ на различни јазици

Сакате да научите како да кажете Среќен Божиќ на различни јазици? Прочитајте за да дознаете како да ја изговорите оваа вообичаена празнична фраза на некои од најчестите јазици што се зборуваат во земјите каде што се слави Божиќ.

Дознајте како да кажете Среќен Божиќ на различни јазици. Или, ако примачот на вашата честитка не слави ниту еден декемвриски празник, можете да дознаете како да кажете здраво на други јазици наместо тоа.

 

Божиќ се слави ширум светот.

 

Го слават претежно христијаните, но овој празник има и световна сестра која ја слават дури и оние кои не го слават раѓањето на Исус.

 

Без разлика каде се наоѓате во светот (или на кој јазик зборувате), можеш да кажеш, "Среќен Божиќ, среќни празници, среќна Ханука, или среќна Кванза.

Каде се слави Божиќ?

Божиќ навистина се слави низ целиот свет - иако, празникот можеби не изгледа исто во различни земји.

 

160 земјите го слават Божиќ. Американците го слават Божиќ во декември 25 (како и граѓаните на другите земји), Ерменската апостолска црква го слави Божик во јануари 6, Коптскиот Божиќ и православниот Божиќ се во јануари 7.

 

Божиќ не се слави во следните земји:

 

Авганистан, Алжир, Азербејџан, Бахреин, Бутан, Камбоџа, Кина (освен Хонг Конг и Макао), Коморите, Иран, Израел, Јапонија, Кувајт, Лаос, Либија, Малдиви, Мавританија, Монголија, Мароко, Северна Кореа, Оман, Катар, Република Сахрави, Саудиска Арабија, Сомалија, Тајван (Република Кина), Таџикистан, Тајланд, Тунис, Турција, Туркменистан, Обединетите Арапски Емирати, Узбекистан, Виетнам, и Јемен.

 

Секако, секогаш има исклучоци. Многу странци во горенаведените земји сè уште го слават Божиќ, но празникот не е официјален празник признат од владата.

 

Божиќ се слави во Јапонија - не како религиозен празник, туку како секуларен празник - преполн со размена на подароци и новогодишни елки.

Инклузивни празнични честитки

Има многу случаи кога се вели, „среќен Божиќ,“ можеби не е соодветно. Во различни земји (особено оние каде што мнозинството жители го слават Божиќ), да се претпостави дека сите слават е навредливо.

 

Иако многумина кои го слават Божиќ тоа го прават секуларно (и не се христијани), да се претпостави дека сите го слават празникот не е најдобриот начин на сите да им посакате среќен празник.

 

Ако сакате да бидете инклузивни, секогаш можеш да кажеш, "Среќни празници!“ Или, можете да посакате некому радосна честитка прилагодена на нивните прослави и традиции.

 

Додека Кванза и Ханука никогаш не треба да се сметаат за „афроамерикански“ или „еврејски“ Божиќ (овие празници имаат свое културно и религиозно значење, одвоено од Божиќ; уште, тие исто така се случуваат во месец декември), ако е еден од осумте дена на Ханука или седумте дена на Кванза и примателот на вашата честитка слави, Сосема е соодветно да му посакате некому среќен Ханукај или среќен Кванза.

 

Само проверете дали знаете дека лицето го слави празникот во вашата честитка. Не претпоставувајте дека секој Афроамериканец ја слави Кванза, и не претпоставувајте дека сите од Израел или еврејско потекло ја слават Ханука.

 

Кога се сомневате, едноставно посакајте некому среќен празник, или користете вообичаена фраза на друг јазик и целосно заборавете на празничната сезона во честитката.

 

Сакате да научите како да кажете сакате да кажете Среќен Божиќ на различни јазици кои не се наведени подолу - или празнични честитки освен Среќен Божиќ?

 

Преземете ја апликацијата за превод на Vocre. Нашата апликација користи глас-во-текст и може да се користи со или без пристап до интернет. Едноставно преземете го дигиталниот речник и научете како да кажувате вообичаени фрази, зборови, и реченици на други јазици.

 

Vocre е достапна во Apple Store за iOS и Google Play Store за Android.

Среќен Божиќ на различни јазици

Подготвени да научите како да кажете Среќен Божиќ на различни јазици? Научете како да кажете Среќен Божиќ на шпански, Француски, Италијански, Кинески, и други заеднички јазици.

Среќен Божиќ на шпански

Повеќето што зборуваат англиски знаат како да кажат Среќен Божиќ на шпански - веројатно благодарение на популарната празнична песна, "Среќен Божиќ."

 

На шпански, Фелиз значи среќен, а Навидад значи Божиќ. Тоа е едноставно превод еден за еден од шпански на англиски и а вообичаена шпанска фраза.

 

Божиќ нашироко се слави низ Латинска Америка, вклучувајќи го и Мексико (повеќе од 70% од Мексиканците се католици), Централна Америка, и Јужна Америка. Шпанија, исто така, е домаќин на многу божиќни прослави, вклучувајќи го и Богојавление во јануари 6.

 

Среќен Божиќ на француски

Ако сакаш кажи Среќен Божиќ на француски, едноставно би рекол, "Среќен Божиќ." За разлика од шпанскиот, ова не е превод од збор до збор од француски на англиски.

 

Joyeux значи радост, а Noël значи Noel. Латинското значење на Наталис (од што потекнува Ноел), значи роденден. Значи, Joyeux Noël едноставно значи радосен роденден, како што Божиќ го слави Христовото раѓање.

Среќен Божиќ на италијански

Ако сакаш кажи Среќен Божиќ на италијански, би рекол, "Среќен Божиќ." Среќен значи добро и Божиќ, слично на Ноел на француски, потекнува од латинскиот збор Наталис.

 

Експертите велат дека првиот Божиќ бил прославен во Италија во Рим. Значи, ако го славите Божиќ во оваа фер земја, оддавате почит на историјата на празникот!

Среќен Божиќ на јапонски

Веќе знаеме дека многу Јапонци слават секуларна верзија на Божиќ (слично како слават Американците). Ако сте во Јапонија за Божиќ, можеш да кажеш, „Мерикурисумасу“. Мери значи среќен, а курисумасу значи Божиќ.

Среќен Божиќ на ерменски

Во зависност од тоа дали припаѓате на Ерменската апостолска црква (една од најстарите христијански религии) или не, можете или да го прославите Божиќ во декември 25 или јануари 6.

 

Ако сакате да кажете Среќен Божиќ на ерменски, би рекол, „Шнорхавор Аманор и Сурб Цнунд“. Ова во превод значи честитки за светото раѓање.

Среќен Божиќ на германски

Друга земја која е позната по своите екстравагантни божиќни прослави е Германија. Илјадници луѓе доаѓаат во оваа земја за да ги посетат нејзините чудни божиќни пазари за единствени подароци, коледарење, и топли алкохолни пијалоци.

 

Ако сакаш кажи Среќен Божиќ на германски, би рекол, "Среќен Божиќ." Frohe значи весел, а Weihnachten значи Божиќ - уште еден превод од збор до збор!

Среќен Божиќ на хавајски

САД. е толку разновиден, има смисла дека можеби ќе треба да научите како да кажете Среќен Божиќ на различни јазици ако сакате да им посакате на вашите соседи радосен празник.

 

Една од државите каде што можеби сакате да му честитате Божиќ на некој друг јазик е Хаваите. Помалку од 0.1% од хавајското население зборува хавајски, но овој поздрав е прилично добро познат низ целиот остров - како и остатокот од САД.

 

Ако сакате да кажете Среќен Божиќ на хавајски, би рекол, "Среќен Божиќ."

Земете Vocre сега!